Záhradné altánky a ich cena

Hitom posledných rokov v oblasti našich záhrad sú zaiste aj záhradné altánky. Tie možno vidieť azda v každej druhej záhrade. Nečudo, veď ide nielen o estetický ale aj praktický prvok, ktorého výhody určite oceníte aj vy.

Účel záhradného altánku

Záhradný altán je samostatne stojacim prístreškom s neúplnými, respektíve čiastočne otvorenými stenami. Najčastejšie sa stavia z dreva – či už našich druhov drevín, ale rovnako aj z exotických. Tvar záhradného altánku môže byť rôzny – štvorcový, obdĺžnikový, ale obľúbený je aj tvar viacuholníka.

Záhradný altánok nielen ako estetický doplnok

Pekný záhradný altánok je estetickým doplnkom záhrady. No nejde len o estetiku, pretože altánok sa vám zíde v mnohých ohľadoch. Je to výborné miesto na posedenie, oslavy či len tak na relax po práci. V altánku si môžete vypiť kávu, prečítať knihu či časopis, alebo servírovať rodinný obed počas horúcich letných dní. Záhradný altánok však neraz slúži aj ak prístrešok na ukrytie záhradného náradia, bicyklov či iných vecí. Občasné uskladnenie takýchto vecí altánku iste neuškodí, no preháňať to netreba – altánok má v prvom rade slúžiť pre váš oddych.

Ako vybrať záhraný altánok

Záhradné altánky sa dodávajú v rôznych podobách. Vybrať si teda možno z niekoľkých tvarov, veľkostí, farebných odtieňov a celkového vzhľadu. Predtým, než si nejaký záhradný altánok vyberiete, zhodnoťte veľkosť vašej záhrady a tiež sa rozhodnite, kam altán chcete situovať. Podľa toho potom zvoľte primeranú veľkosť a vhodný tvar. Vzhľad vášho altánku by mal tiež ladiť s celkovou atmosférou záhrady. Napríklad do romantickej záhrady so záhonmi ruží sa hodí podobne ladený romantický altánok. Pozor na strechu altánku – aby vám váš záhradný altánok vydržal čo najdlhšie, potrebuje kvalitnú strechu. Dlhú trvácnosť má napríklad strecha z pálených škridiel. Altánok môže mať drevenú podlahu, alebo je možné ho postaviť na murovaný základ. Pri výbere altánku by vás malo tiež zaujímať, akú povrchovú úpravu má drevo, z ktorého je altánok zhotovený a akú údržbu si vyžaduje. Niektoré záhradné altánky sa dodávajú spolu s posedením, do niektorých si treba vhodný nábytok dokúpiť. V neposlednom rade váš výber bude iste závisieť aj od sumy, ktorú si môžete dovoliť investovať (ceny zväčša začínajú na sume okolo 900 Eur).

Kam altánok umiestniť

Záhradný altánok treba vedieť aj správne umiestniť. Nemal by byť ďaleko od domu, nakoľko ak v ňom plánujete občas aj stolovať, musíte rátať s prenášaním jedla a riadu z domu do altánu. Blízkosť domu oceníte aj pri „ťahaní“ elektriny do altánku, ak si tu budete chcieť trebárs pustiť rádio alebo zasvietiť lampu. Je tiež zvykom urobiť k altánku nejakú „prístupovú“ cestičku – napríklad pomocou veľkých kameňov.