Premeňte svoj obyčajný jedálenský stôl na kráľovské stolovanie

Keď sa pustíme do prerábky bytu, zväčša myslíme na výmenu podláh, kuchyne, nábytku, tapiet, prípadne maľovky a farieb. Keď už je však všetko hotové, zistíme, že textílie, ktoré sme doteraz používali sa nám už tiež zunovali, alebo sa nám už do novo zariadeného priestoru nehodia a potrebujú výmenu. Netýka sa to len závesov, ale aj posteľného prádla, dekoračných vankúšikov a v neposlednej rade aj obrusov.

Obrusy na stôl môžu byť rôzne. V prvom rade sa líšia tvarovo. Podľa tvaru stola sú buď obdĺžnikové, kruhové, alebo oválne.. Veľkosť obrusu závisí od veľkosti stola. Dôležité je odmerať stôl a potom nezabudnúť na previs obrusu. Zväčša sa odporúča previs od 20 do 30cm.

Obrusy môžeme rozdeliť podľa funkčnosti na ozdobné a tie na stolovanie. Nikde však nie je predpísané, ako máte svoje obrusy používať. Ak máte chuť používať obrus aj ako dekoráciu aj pri ňom stolovať, je to len a len na vás.

obrusy-leitner-ambiente.sk

Luxusný obrus nielen na špeciálne príležitosti

Vo všeobecnosti by sme k obrusom, ktoré slúžia na ozdobenie,mohli zaradiť veľké obrusy s výšivkou alebo vzorom a štóly. Obrus si môžete nechať zhotoviť presne na mieru podľa rozmerov vášho stola s prevismi, aké si želáte. Niekedy sa do obrusov môže zakomponovať aj látka zo závesov ako dekoračný pás alebo obruba obrusu, aby všetko spolu ladilo. Štóly sú zväčša obdĺžnikového tvaru a sú položené na stole v čase keď sa neje, prípadne pri slávnostných príležitostiach ako sú napríklad Vianoce, kedy štóly slúžia aj na stolovanie. Záleží len na vašom vkuse, akú štólu si na stôl dáte, aj ako ju umiestnite. Tie kratšie sa na stôl kladú na prieč, po šírke stola a je ich zväčša viac, 2-3. Tie dlhšie sa kladú po dĺžke stola do stredu a je to zväčša jeden kus. Ako podklad vám poslúži veľký jednofarebný obrus. Podkladom však môže byť aj samotný pekný stôl.

Ak hľadáte kvalitu, spoľahnite sa na odborníkov

Na trhu je veľa značiek, ktoré obrusy zhotovujú. Ak by ste hľadali exkluzívny obrus odporúčame firmu Leitner. Jej výrobky sú vysokej kvality, materiál, ktorý používajú je 100% ľan a obrusy od tejto firmy sa môžu stať šperkom vašej domácnosti.Leitner má veľmi zvláštne, ale krásne vzory a ponúka celú sadu kuchynských textílii. K obrusu si môžete vybrať aj utierky, košík na chlieb prípadne vodu, prestieranie, či látkové obrúsky nahrádzajúce papierové servítky. Firma Bauer má v ponuke obrusy, štóly a prestieranie zo 100% bavlny prípadne kombinácia 59% bavlny a 41% polyesteru. Design je teda len a len na vás.