Malá kúpelňa – dômyselné triky

Kúpeľňa je v našich bytoch spravidla najmenšou miestnosťou, napriek tomu v nej trávime pomerne dosť času. Každý meter štvorcový získaný naviac je preto výhodou.

 

Farby, motívy, obklady

Bielou či svetlou pastelovou farbou určite nič nepokazíte. Možná je aj odvážnejšia kombinácia farieb na stenách a doplnkoch, no zbytočne to neprežeňte – postačia dve až tri vhodne zladené odtiene. Čo sa týka obkladu, vhodná je mozaika z malých kúskov s efektom skla, prípadne kachličky bez vzoru a s maximálnymi rozmermi 30×30 cm. Nie je potrebné obložiť celú výšku stien, postačia tie miesta, ktoré chcete zdôrazniť a ochrániť pred vlhkosťou. Podlaha a steny môžu byť v jednom tóne no určite nie v rovnakom dizajne, inak sa priestor zleje do jedného celku a bude pôsobiť stiesnene.

 

kupelna

 

Využite steny!

Kúpeľňový nábytok na stenu? Prečo nie? Poličky a skrinky zavesené na stene opticky predĺžia miestnosť, uvoľnia priestor na zemi a celkovo kúpeľňu odľahčia. Využite miesta nad vaňou, umývadlom či WC a uložte sem kozmetiku, uteráky, noviny, či vonné sviečky a dekoratívne predmety. Pri výbere materiálov dajte prednosť sklu a svetlej keramike. Jednoduché štíhle tvary v kombinácii s bodovým osvetlením dodajú kúpeľni vzdušnosť a doslova ju „natiahnu“.

 

Ako získať dodatočný priestor v malej kúpeľni?

Základom úspechu je premyslený výber drobného nábytku, doplnkov a vhodnej sanity. Tu je niekoľko tipov:

  1. – Aj tu platí, že menej je niekedy viac. Ak chcete funkčnú a zároveň modernú kúpeľňu, venujte viac pozornosti výberu sanity ako nepotrebným dizajnérskym doplnkom, ktoré budú zbytočne prepĺňať už tak stiesnený priestor.
  2. – Využite rohy miestnosti a vyplňte ich rohovým nábytkom, umývadlom, sprchovým kútom alebo rohovou vaňou.
  3. – Skrinka pod umývadlo je v malej kúpeľni nevyhnutnosťou. Nielen že schová nepeknú odpadovú rúru, no poskytne úložný priestor na nie veľmi estetické hygienické potreby. Ideálne je umývadlo zapustené do skrinky, prípadne položené na skrinke. Nie sú potrebné špeciálne vodovodné batérie
  4. – Dobrým trikom ako opticky získať priestor v kúpeľni, je využiť väčšie zrkadlo ako ste pôvodne plánovali. Ak vám to rozloženie nábytku dovolí, skúste ho umiestniť na stenu oproti vchodu do kúpeľne.
  5. – Ak práve prestavujete bytové jadro, zvážte posuvné dvere. Tie sa zasúvajú priamo do steny, čím výrazne šetria priestor v kúpeľni prípadne v predsieni susediacej s kúpeľňou. Posuvné dvere je možné zvoliť bez ohľadu na to, či je vaše jadro murované, panelové alebo sadrokartónové.

Náš tip: S kúpeľňou úzko súvisí aj odpad. Naša redakcia odporúča polyethylenový septik