Kovania posuvných dverí

Posuvné dvere sú v interiéroch využívané na dvoch miestach. Buď ako náhrada klasických dverí alebo ako dvere na veľkých vstavaných skriniach.
K posuvným drevám na oddelenie dvoch priestorov sa najčastejšie rozhodujeme z priestorových dôvodov. Na klasické dvere na „pántoch“ je často krát málo miesta.
No niekedy je to aj dizajnový dôvod, pretože posuvné dvere sa stávajú čoraz modernejšími. Svoje uplatnenie nachádzajú najmä na predelenie priestoru medzi vchodovými dverami a obytnou časťou domu, vďaka čomu eliminujeme úniky tepla.
Najdôležitejšími prvkami posuvných dverí sú nosné časti pozostávajúce z rámu a kovania. Držia celú váhu dverí a zabezpečujú ich bezproblémové držanie a stabilitu.

Kovanie pre vstavané skrine

Najvyužívanejším materiálom na výrobu kovania je hliník, ktorý je veľmi ľahký a dvere hmotnostne ešte viac nezaťaží. Hliníkové kovania sú dostupné v rôznych farbách, ktoré sa hodia k jednotlivým odtieňom drevených výplní dverí. O niečo silnejším materiálom je oceľ, avšak kovania z ocele sú značne drahšie.
Kovania z oboch materiálov používajú rovnaký systém posúvania dverí. Základom je vodiaca lišta zabudovaná do podlahy a stropu a posuvné vedenie, ktoré sa zamontúva do dverí. To je zložené z vodiaceho kolieska, ktoré je založené do vodiacej drážky. Upevnenie kolieska o dvere musí byť dostatočne silné, pretože sa doň sústredí celá váha dverí.

 

Vodiace kolieska sú umiestnené na len vrchnej alebo spodnej strane dverí alebo na oboch. Najmä pri masívnych interiérových posuvných dverách je potrebná dostatočne silná posuvná konštrukcia, preto sú dvere posúvané aj po podlahe, aj po strope. Ľahkým dverám na šatníkoch alebo vstavaných skriniach postačí posuvné kovanie len na jednej strane.
Kovania sú predávané väčšinou už ako súčasť posuvných dverí a sú kategorizované podľa maximálnej hmotnosti, ktorú udržia. Na trhu sú dostupné kovania, ktoré zabezpečia posúvanie dverí ťažkých až do 200 kg.