Koľko stojí bazén? Nie je to luxus, vaša peňaženka to vydrží

Chcete si kúpiť na leto nový bazén, ale neviete, či si ho budete môcť dovoliť? Najlacnejšou alternatívou záhradného kúpania je samonafukovací bazén, jeho životnosť je však len pár sezón, čiže v konečnom dôsledku to pre vás nie je až taká výhodná kúpa. Vy predsa chcete niečo „poriadne“ pre seba, aby ste ho mohli v rodine využívať všetci dlhé roky.

zahradny-bazen-albixon.sk

Relax vo vode, pre domácich i priateľov

Prirodzene, bazén nemá nahradiť dovolenku, avšak je to príjemný a osviežujúci relax počas horúcich dní. Nájdite medzi všetkými bazénmi ten, ktorý presne zodpovedá vášmu životnému štýlu. Robíte napríklad často záhradné oslavy, mávate veľa hostí či susedov? Tí šťastnejší nedajú dopustiť najmä na záhradný bazén, ktorý dokonale naplní ich predstavy o oddychu na vlastnej záhrade počas celého roka. Rozhodne to nie je exkluzívna investícia len pre horných desaťtisíc, dopriať si môže bez problémov takmer každá domácnosť.

 

Vybrať si bazén nie je pri dnešných ponukách rôznych druhov vôbec jednoduché. Každý typ má svoje výhody aj nevýhody, všetko si treba dobre zvážiť. Ceny sa hýbu od pár stoviek až do niekoľko tisíc eur. Ak máte obmedzený rozpočet, dajú sa doň niektoré voliteľné prvky zabudovať neskôr. Mnoho firiem už dnes ponúka bazény na splátky, či iné možnosti financovania, treba sa o nich vopred informovať.

Prihliadajte na dôležité kritériá bazéna

Bazén kupujte podľa toho, čo od neho očakávate z dlhodobého hľadiska. Privrite na pár sekúnd oči a predstavte si, ako by sa asi ten-ktorý bazén vynímal práve na vašej záhrade, pri vašom dome. A tiež si dobre premyslite, na aké účely a ako často budete bazén využívať, aby ste vaše peniaze minuli skutočne efektívne. Spravidla najlacnejšie vychádzajú nadzemné bazény, zhruba pár sto eur, avšak v takom prípade rátajte s kratšou životnosťou. Ponuka je pomerne široká, napríklad môžete zvoliť hoci aj plastový, keramický, murovaný či laminátový bazén… Najmä laminátový bazén býva nenáročný na stavebné úpravy a vďaka svojej kompaktnej veľkosti ho v podstate stačí vložiť do pieskového lôžka a obsypať polosuchým betónom.

Profesionál ponúkne služby na mieru

Kvalita by mala byť vždy na prvom mieste. Ušetriť môžete tak, že si dáte vopred vypracovať cenovú ponuku od viacerých firiem, ktoré ich ponúkajú. Neponáhľajte sa však pri výbere, porovnávajte ceny ponúkaných modelov a typov, zistite si cenu základovej dosky či iných zemných prác, ak budú potrebné. A zoznámte sa aj so záručnými podmienkami a celkovým prístupom predajcu. Dobre vyberajte, kde ho umiestnite, aj z hľadiska celodenného osvetlenia, záveterných strán či celkovej koncepcie záhrady. Medzi hlavné kritériá pre výber bazéna by mali patriť jeho veľkosť a nároky, možnosti umiestnenia, nutnosť stavebných prác a v neposlednom rade tiež náročnosť údržby a prevádzkové výdavky. No prirodzene, môže zavážiť aj cena.

Nezabúdajte na dlhodobý servis

Bazén zoženiete prakticky vo všetkých väčších predajniach so záhradnými a kutilskými potrebami, existuje veľa špecializovaných firiem, s pobočkami po celom Slovensku kde môžete vyberať z desiatok druhov bazénov a cenových kategórií. Miesto, kde má bazén stáť, by mal ideálne navštíviť kvalifikovaný špecialista, ktorý vám bude vedieť poradiť. Zohľadniť musí napríklad typ pozemku, prostredie, bezpečnosť, spôsob využitia a priority vás ako investora. Rátajte s tým, že v sezóne býva náročnejšie zohnať ho.

 

Zvážte tiež, či si k bazénu zaobstaráte zastrešenie, alebo ho budete prekrývať plachtami, prípadne či nevyužijete možnosť ohrevu vody cez solárne kolektory alebo tepelné čerpadlá. Najideálnejšie sú komplexné riešenia pre váš dom, kde vám odborníci zabezpečia všetko – od poradenstva pri bazénoch, bazénového príslušenstva, ich zastrešenia či doplnkového sortimentu, ktoré urobia vaše „záhradné more“ ešte komfortnejším. Nemenej dôležitý je aj následný záručný a pozáručný servis, aby váš bazén fungoval bez problémovo a mohli ste si vychutnávať pohodu v ňom s rodinou i priateľmi veľmi dlhý čas…