Trendy v bývaní na rok 2012

Rovnako ako iné oblasti nášho života, aj oblasť bývania podlieha módnym trendom. Mení sa štýl zariaďovania, farebnosť a okrem toho sa mení aj vzhľad nábytku. Aký nábytok je momentálne trendom?

Farby

Stále obľúbeným je nábytok bielej farby a iných svetlých farebných odtieňov. Takáto farba nábytku sa totiž ľahko dopĺňa s rôznymi farbami a tak možno jednoducho meniť farby stien a doplnkov podľa nálady, pričom nábytok bude stále ladiť so zvyškom miestnosti. Čoraz viac sa do popredia dostávajú prírodné farby ako rôzne odtiene hnedej či béžovej.

Príroda, príroda

Iste ste postrehli, že v rôznych oblastiach života sa v poslednom čase hlása návrat k prírode a berie sa ohľad na životné prostredie. Tento trend sa odráža aj v bývaní a hitom je dnes nábytok z prírodných materiálov. Rôzne druhy dreva, bambus ale tiež napríklad ratan sa preto dostávajú na výslnie a svoje miesto nachádzajú v moderných interiéroch. V modernom byte by teda nemal chýbať napríklad jedálenský stôl z masívneho dreva a k tomu ladené stoličky. Upúšťa sa tiež od vysokého lesku nábytku a uprednostňuje sa matný povrch, prípadne kombinácia matného s lesklým. Vplyv prírody vidno aj na kúpeľňovom nábytku – pojazdné kontajnery a kúpeľňové skrinky z dreva (so špeciálnou úpravou proti vlhkosti) vnesú do kúpeľne kus prírody.

Ostré nahrádza oblé

Ostré a stroho pôsobiace hrany nábytku pomaly ustupujú a na ich miesto nastupuje nábytok s príjemne zaoblenými hranami. Tento trend dokonca možno vidieť aj na kuchynských linkách s oblými líniami, ktoré kopírujú drevohliníkové okná.

Aké štýly?

Oblé línie nábytku sa pripisujú štýlu retro, čo je štýl pripomínajúci 50. roky minulého storočia. K prvkom tohto štýlu patria aj ozdoby na nábytku, ktoré zjemňujú jeho strohosť. Okrem toho je stále obľúbený minimalizmus, teda žiadne zapratané miestnosti, ale len pár kúskov nevyhnutného nábytku. To umožní interiéru „dýchať“ a zachovať si vzdušnosť. Aj vplyv etno štýlu je momentálne v bývaní značný. Vyznačuje sa nábytkom, farbami a doplnkami inšpirovanými najmä Afrikou. Skôr je však trendom do minimalisticky zariadeného interiéru vniesť kúsok „etna“ pomocou jedného či dvoch kúskov zariadenia alebo formou dekorácií (typické sošky, tkané pestrofarebné koberce, obrazy na mieru, lampy a podobne).