Živý plot ako z rozprávky

Práca záhradkára si vyžaduje veľkú trpezlivosť. Výsledok práce každého pestovateľ zeleniny, kvetín či krov je viditeľný až po určitom čase. Práve táto skutočnosť odrádza mnoho majiteľov domov od vlastnej okrasnej záhradky . Dnes preto vídavame domy obklopené zámkovou dlažbou s betónovými múrmi, no bez žiadnej zelene. Iné zas nemajú dostatočnú rozlohu na umiestnenie stromov či krov. Čo však bude pohlcovať prach z ciest a spríjemňovať atmosféru okolia domu?

 

Vynikajúcim spôsobom, akým si na svoj pozemok zabezpečíme zeleň je živý plot. Nikde nám nebude zavadzať, pretože sa nachádza zväčša po obvode pozemku či oddeľuje jeho časti. Jeho pestovaním ušetríte financie na drahé murované ploty či drevené ohrádky, ktorým životnosť je krátka. Navyše, budete mať dobrý pocit, že pomáhate vzduchu v okolí domu zbavovať sa odpadových látok.

Ako si vypestujem vlastný živý plot?

Živý plot si vyžaduje veľa práce, avšak výsledok stojí naozaj za to. Pred jeho výsadbou je potrebné vypracovať návrh živého plotu a vybrať tú správnu drevinu. Na živý plot sú vhodné tuje, vtáčí zob, krušpán, tavoľník či rôzne iné dreviny. Základom každého živého plotu je kvalitný substrát, ktorý volíme podľa nárokov jednotlivých rastlín. Najideálnejšou voľbou by však bola rašelina.

 

 

Ak sa rozhodnete živý plot vypestovať od piky, pár rokov žiaden plot neuvidíte. Na určené miesta nasadíme v jednej línií malé stromčeky zvoleného druhu. Ich postupným rastom a rozkonárením docielime, že sa spoja a vytvoria tak súvislý zelený pás.

Starostlivosť o živý plot

O živý plot je nutné náležite sa starať. Približne tri krát do roka prevádzame strih výhonkov krovinorezom či záhradnými nožnicami. Striháme výlučne lykovú časť rastlín. Príliš hlbokým rezom by sme mohli plotu ublížiť, čo by sa prejavilo spomalením alebo až zastavením rastu. Živý plot dokážeme podľa foriem rôzne tvarovať, čím zabezpečíme vytúžený výzor živého plotu.

Starostlivosť, no najmä samotné zriadenie živého plotu je veľmi náročné. Avšak nedajte sa odradiť. Výsledok stojí za to. Živý zelený plot spríjemní a zatraktívni okolie vášho obydlia.