Zimná záhrada svojpomocne

Pod pojmom zimná záhrada si každý predstaví niečo trošku iné. A to právom, pretože zimná záhrada môže mať rôzne podoby a slúžiť na viacero účelov. V každom prípade je to však určitá forma zasklenej prístavby domu alebo bytu.

 

zimná záhrada

zimná záhrada

 

Účel zimnej záhrady

Zimná záhrada môže mať viacero spôsobov využitia. Asi najčastejšie je však miestom, ktoré nemôže chýbať u žiadneho nadšeného pestovateľa rastlín. Zimná záhrada je teda ideálnym prostredím pre pestovanie rastlín rôzneho druhu. Okrem toho si však medzi svojimi milovanými rastlinami možno urobiť aj príjemné posedenie na oddych. Zimná záhrada ale môže byť tiež rozšírením obytného priestoru, teda slúžiť ako ďalšia miestnosť interiéru. Tu si možno zriadiť napríklad relaxačnú miestnosť, ale obľúbené sú aj domáce pracovne v priestoroch zimnej záhrady. Podľa toho, na aký účel chcete svoju zimnú záhradu využívať, je nutné prispôsobiť či už konštrukciu, výber materiálu ako aj orientáciu na svetové strany (najlepšia je orientácia na juh a západ, prípadne východ, najmenej vhodná je orientácia na sever). Zimná záhrada môže byť na prízemí pričlenená k niektorej z miestností (spravidla k obývačke), ale možno ju mať aj na poschodí, čím získate zo svojej zimnej záhrady perfektný výhľad na okolie. Pri zimnej záhrade na poschodí určite využite strešné okná VELUX.

 

Svojpomocne či cez firmu

Otázka, ktorú mnohí nadšenci zimných záhrad riešia je, či si postaviť svoju zimnú záhradu svojpomocne alebo si na to radšej zavolať odborníkov. Stavba zimnej záhrady nie je práve najjednoduchším typom stavby a je nutné zvažovať množstvo faktorov. Preto je spravidla najlepšie nechať zimnú záhradu vybudovať odborníkom.

 

Ako vybrať tú správnu firmu?

Na stavby zimných záhrad sa špecializuje veľa firiem. Ak máte možnosť získať referencie od svojich známych, ktorí vám odporučia určitú firmu, je to veľké plus. Prípadne ak máte v okolí niekoho, kto má zimnú záhradu, skúste sa spýtať, kto im túto záhradu vybudoval a či by vám danú firmu odporúčali.

A ak takéto možnosti nemáte, využite internet. Tam nájdete kontaky na mnoho firiem, ktoré ponúkajú vybudovanie zimných záhrad. Prezrite si ich ponuku, podmienky a taktiež ceny, prípadne si nechajte vypracovať cenovú ponuku na vami požadovanú zimnú záhradu (podľa rozmerov, materiálu, atď.). Správni odborníci by vám tiež mali vedieť poradiť ohľadom správneho výberu materiálu, orientácie na svetové strany a ďalších vecí týkajúcich sa zimných záhrad.

Čo sa týka cien, tak najjednoduchšie zimné záhrady vás môžu vyjsť okolo 2000 Eur, tie najdokonalejšie vás však môžu stáť až viac ako 30 000 Eur. Prezrite si nové projekty domov a zimných záhrad v špecializovaných katalógoch a nechajte sa inšpirovať.  Zimnú záhradu môžete doplniť napríklad aj o ekologické terasy alebo inú praktickú prístavbu.