Zdravý spánok na správnom matraci

Počas celého dňa dávame našej opornej sústave poriadne zabrať. Nesprávnym sedením a zhrbeným chodením vytvárame pre oporu nášho tela neprirodzené podmienky. Odnáša si to najmä chrbtica, čo sa prejavuje častou bolesťou krčnej či krížovej oblasti.

 

Posteľby mala byť miestom, kde si všetky naše kosti a svaly dostatočne odpočinú. V mnohých prípadoch to však tak nie je. Zlým prevedením matraca postele si ničíme chrbticu ešte aj v noci. Ráno by sme sa mali zobúdzať svieži a odpočinutí, no ak spíme na zlom matraci, naše telo unavujeme aj počas spánku. Pre zdravý spánok je dôležité vybrať si ten správny matrac a posteľný rošt.

Zásady pri kúpe matraca a roštu

Pred kúpou každého matracu by sme si mali ležanie na ňom vyskúšať po dobu minimálne 5 minúť. Každá chrbtica má totiž iné nároky na jej správne držanie. Matrac by mal mať hrúbku väčšiu ako 14 cm, pretože inak by sme mohli počas spánku cítiť tlak na chrbát vyvolaný tlačením nášho tela na posteľný rošt. Rošt vyberáme na základe odporúčaní k vybranému prevedeniu matracu.

Typy matracov

Matrace sú vyrábané v rôznych prevedeniach. Každý materiál nesie so sebou aj charakteristickú tvrdosť. Najzákladnejším a najlacnejším materiálom je PUR pena. Síce je veľmi pružná, avšak problémom býva najmä jej mäkkosť. Tento materiál má tendenciu sa po niekoľkých rokoch používania stľapčiť čo spôsobí znehodnotenie spánku. Najmä preto sa dnes väčšina matracov vyrába ako kombinácia viacerých materiálov, tzv. sendvič. Na trhu je dostupných niekoľko druhov rôznych kombinácií materiálov. Niektoré z nich však majú špecifické vlastnosti. Prítomnosť kokosového vlákna v matraci je znakom vysokej tvrdosti, PUR pena zas matrac zmäkčuje. Vďaka pamäťovej pene zabezpečíme dokonalé vyrysovanie profilu chrbtice, preto sa nám na tomto materiály spí veľmi príjemne.

 

Význam a prevedenia roštu

Rošt v posteli je významný hlavne na udržanie matraca na posteli a prenos tlaku tela z matraca na konštrukciu roštu. Tá je tvorená najčastejšie z lamiel, no v súčasnosti sa v obchodoch objavujú aj nové druhu roštov vyrobené z plastov. Pri roštoch platí zásada, že čím sú jednotlivé články bližšie, tým je spánok plnohodnotnejší.