Závesy do spálne

V spálni majú záclony a závesy viac ako len dekoratívnu funkciu. Počas dlhých letných dní Vás schovajú pred slnečným svetlom, zároveň Vám doprajú súkromie vo večerných hodinách. Kombináciou žalúzií a závesov tak dosiahnete ideálne prepojenie praktického a estetického.

 

Materiály vhodné do spálne

Výber vhodného materiálu na záves je dôležitým krokom najmä preto, že umožňuje tlmiť svetlo a hluk prichádzajúci z ulice a zároveň dotvára pokojnú atmosféru.

Taft – vytvorí na závesoch nádhernú hru svetla a farieb. Vďaka svojej nenáročnosti sa opäť stáva obľúbeným materiálom. Má pomerne tenkú štruktúru, takže ak si Vaša spálňa vyžaduje väčšie zatemnenie, taftový záves by bal byť vybavený podšívkou.

Zamat – pomerne ťažký a honosný materiál s vtkávaným jemným vlasom je ideálny na riasené závesy, ktoré výborne vyniknú v kombinácii s moderne zariadenou spálňou. Pôsobí veľmi mäkko a priam vyzýva k leňošeniu.

Satén – je mäkký, hladký a elegantný. Je podstatne hrubší ako taft, no neprepúšťa svetlo a z vnútornej strany má lesklý povrch. Dostupné sú závesy v trendových odtieňoch, s jemnými či extravagantnými vzormi.

Black-out alebo zatemňovací záves dokonale plní dekoratívnu a praktickú funkciu zároveň. Je vyrobený zo špeciálneho materiálu, ktorý neprepustí svetlo a tlmí hluk. Pôvodne sa využíval ako podšívka v kombinácii s luxusnejšími látkami, dnes je ale dostupný v mnohých farebných prevedeniach, čo z neho robí plnohodnotný textilný doplnok do každej spálne.

 

Prírodné materiály vs. umelé vlákna

Stálofarebnosť a nenáročná údržba jednoznačne hrajú v prospech syntetiky. Na druhej strane ľan neprepustí ultrafialové žiarenie, je výborne odolný proti oderu a plesniam. Umelé textílie ponúkajú široké spektrum prevedení a preferujú ich vyznávači moderny, prírodné materiály zase pôsobia upokojujúco čím Vašej spálni dodajú harmóniu a rustikálny nádych.

A čo farby?

Tu platí základné pravidlo – svetlé odtiene a malé vzory do malej spálne, honosné závesy tmavých odtieňov s veľkými vzormi do priestrannej spálne. Myslite ale na to, že menej je niekedy viac. Stavte na tie farby, ktoré sú Vám príjemné a schopné navodiť pokojný spánok. Ak si sami neviete rady, odporúčame obrátiť sa za interiérové štúdio.