Závesy do detskej izby

Atmosféra detskej izby je často odlišná u dievčat a u chlapcov, no jednu vec majú spoločnú – v tejto miestnosti sa Vaše dieťa hrá, spí, učí sa a rastie. Rovnako dôležitá ako výber nábytku, je aj voľba vhodného zatienenia.

Úloha závesov v detskej izbe

Závesy v izbe dieťaťa v akomkoľvek veku plnia jednu významnú funkciu – chránia ho pred neželanými slnečnými lúčmi a hlukom z ulice, a zabezpečujú mu tým výdatný a pokojný spánok. Nemali by sme zabudnúť ani na ich dekoratívnu funkciu. Dieťa už totiž od útleho veku intenzívne vníma svoje okolie a to v ňom vytvára estetické cítenie, ktoré ho bude sprevádzať po celý život.

Farby a motívy

Ako Vám deti rastú pred očami, vyvíja sa aj ich osobnosť, ktorej je potrebné prispôsobiť aj zariadenie detskej izby. Tá sa stále častejšie stáva ich útočiskom, preto by sa v nej mali cítiť pohodlne a bezpečne.
Ak máte malé deti, prvoradou úlohou závesov bude zatienenie pred slnečným svetlom. Kým vzory na závesoch nie sú až také podstatné, sústreďte sa radšej na farbu a kvalitu materiálu. Zvoľte radšej jemné pastelové farby, ktorých intenzitu zvyšujte s vekom dieťaťa.
Decká v predškolskom Vám budú píliť uši a dožadovať sa rozprávkových motívov či závesov s obľúbenými postavičkami. Ak sa rozhodnete vyhovieť, počítajte s tým, že z roka na rok sa ich predstava o dokonalých závesoch zaručene zmení a zvoľte radšej lacnejšiu variantu.
Školákom sa pravdepodobne budú zdať rozprávkové motívy príliš „detské“. Skúste sa teda so svojim dieťaťom poradiť, čo sa mu páči a prispôsobte tomu výber farby a motívov.

Závesy a alergie

Tieto dve veci sa navzájom vylučujú. Čo teda robiť, ak je Vaše dieťa alergické na prach či roztoče? Ideálnym riešením sú rímske rolety, ktoré sú vyrábané z materiálov mimoriadne priateľských pre alergikov. Sú antistatické, takže odpudzujú prach, zároveň sú ľahko ovládateľné stužkou alebo retiazkou, takže manipuláciu s nimi zvládne hravo aj dieťa.