Zasúvacie dvere

Zasúvacie dvere sú dnes populárnym typom dverí a čím ďalej, tým častejšie ich možno vidieť v rôznych interiéroch. V porovnaní s typickými dverami majú totiž hneď niekoľko výhod.

Ušetria miesto

Často býva hlavným dôvodom pre výber zasúvacích dverí snaha ušetriť miesto v interiéri. Zasúvacie dvere nepotrebujú priestor na otváranie, keďže sa posúvajú (popri stene) alebo zasúvajú (do v stene zabudovaného puzdra). Celý priestor je tým pádom aj vzdušnejší. Zasúvacie dvere sú určite dobrým nápadom pre majiteľov malých bytov, kde treba riešiť priestorové otázky.

Široké využitie

Zasúvacie dvere nie sú len výsadou domácností. Veľakrát ich možno vidieť aj v rôznych firemných budovách. Čo sa týka miestností, zasúvacie dvere môžu byť azda všade – či už na obývačke, spálni, detských izbách, kuchyni, ako aj na kúpeľni. Pekne a elegantne budú však pôsobiť aj ako dvere na terasu alebo balkón.

Vyberáme zasúvacie dvere

Ponuka zasúvacích dverí je dnes viac než bohatá. Môžu byť jednokrídlové, dvojkrídlové, v rôznych dizajnových prevedeniach, ako aj s rôznym spôsobom zatvárania (posuvné popri stene alebo vnútri puzdra, pri dvojkrídlových môže byť otváranie každého krídla nezávisle, prípadne súčasné otváranie oboch naraz). Výber prispôsobte aj tomu, či budú dvere v interiéri, alebo budú slúžiť ako dvere do exteriéru.

Nevýhody týchto dverí

Zasúvacie dvere však majú aj negatívne stránky. Ak ich nemáte zahrnuté v pláne výstavby či rekonštrukcie, neskôr to s ich osadením nebude jednoduché a nevyhnete sa nejakým stavebným zásahom. Menej náročné na osadenie sú dvere posuvné popri stene, ktoré sa upevňujú na posuvnú lištu alebo „koľajničku“, puzdrové už vyžadujú väčšie zásahy. Niekedy pri týchto typoch dverí býva problém s elektroinštaláciou či zavesením ťažších poličiek, i keď aj túto možnosť niektoré zasúvacie dvere umožňujú. Nevýhodou bude pre niektorých aj vyššia cena, za ktorú zasúvacie dvere kúpite.

Ceny zasúvacích dverí

Môžu začínať už na sume okolo 300 Eur a vyšplhať sa až do výšky 1000 a viac Eur. Konkrétna cena je daná jednak typom dverí, materiálom, výrobcom a ďalšími faktormi. Ak máte záujem o zasúvacie dvere atypických rozmerov, budete musieť siahnuť do vrecka hlbšie.