Zásady pre zasklievanie balkónov

Po prechádzke sídliskom takmer v každom meste zistíte, že balkóny viacerých bytov prešli zásadnou zmenou. Už nie sú klasickými balkónmi, ale zaskleným priestorom, ktorý zvýši úžitkovú plochu bytu.

 

Dôvody zasklenia balkónov

Zasklenie balkóna môže mať viacero dôvodov. Prvým a často aj najhlavnejším je získanie plnohodnotného odkladacieho priestoru či miesta na posedenie v každom počasí alebo zimnej záhrady. Pre majiteľov bytov v rušnejších častiach mesta môže byť zasklený balkón ako vhodnou zvukovou izoláciou pre miestnosť, v ktorej sa nachádza jeho vchod. Stretávame sa aj s variantov, kedy sa zbúra priečka medzi balkónom a zväčša obývacou miestnosťou a tak zväčšíme jej rozlohu.

 

Povolenie na zasklenie

Zaskliť balkón si však nemôžeme len tak jednoducho. Pred samotným stavebným zásahom musíme požiadať o povolenie stavebný úrad a bytové družstvo, pretože zasklením balkóna zasahujeme do fasády bytového domu tak, že meníme jeho výzor.

Typy zasklenia balkóna

Na zasklenie balkóna sa používajú dva systémy. Rámové, zložené z viacerých samostatných okien nám zaručí veľmi ľahké vetranie. Skladá sa zväčša zo štyroch alebo šiestich okien, z ktorých má každé svoj rám a dá sa jednoducho otvoriť.

Bezrámová konštrukcia je zložená len z jednej tabule skla, takže vetranie sa takmer úplne vylučuje. Špeciálna úprava systému umožňuje výmenu vzduchu vetraním, no otvorenie okna je dosť náročné. Na zasklievaní balkónov nešetríme a vyberáme kvalitné sklá. Sklá môžeme aj dodatočne zaizolovať, avšak potom nesmieme zabúdať na pravidelné vetranie.

Ak sa rozhodneme zasklievať balkón odporúčame jeho kompletnú rekonštrukciu. Zvukovo odizolujeme aj strop a podlahu čím sa vyhneme efektu ozývania sa zvuku ako v studni. Hlavnou nevýhodou zasklených balkónom je vlhkosť, ktorá vzniká rýchlo a to kvôli zamedzeniu prirodzenej cirkulácie vzduchu. Ak pomerne často nevetráme, vystavujeme sa riziku napadnutia plesní, a to nielen balkóna, ale aj miestnosti za ním.