Aké žalúzie? Vonkajšie či vnútorné?

Na Slovensku patria medzi najobľúbenejšie. Vyznačujú sa najmä variabilnosťou farieb, priaznivou cenou jednoduchou montážou a vyhľadávané sú aj vďaka ich životnosti. Vyrábajú sa z hliníka a sú dnes najpoužívanejšou protislnečnou ochranou. Vyžadujú len minimálnu údržbu a sú vhodné prakticky do všetkých typov okien. Ich ovládanie je jednoduché a zvládne ho naozaj každý. V porovnaní s klasickými roletami umožňujú horizontálne žalúzieregulovať množstvo svetla a zároveň je zachovaná priehľadnosť okna.

Interiérové vertikálne žalúzie

Vyrábajú sa z textilu, predstavujú kombináciu slnečnej clony a dekorácie interiéru. Aj tieto žalúzie majú vysokú životnosť a nevyžadujú údržbu. Odráža sa to na ich vyššej obstarávacej cene. Hodia sa najmä do priestorov s veľkou presklenou plochou. Základ vertikálnych žalúzií tvorí nosný profil z plastu prípadne hliníka, pásy látky alebo lamely tieniace svetlo a ovládanie. Pomocou retiazky dokážeme postavenie žalúzií meniť o 90 stupňov alebo ich všetky zhrnúť na jednu stranu. Dnes vám špecializované firmy dokážu dodať rôzne potlače vertikálnych žalúzií, dokonca ako potlač môže byť použitý aj zákazníkom dodaný obrázok.

 

 

Vonkajšie žalúzie

Čoraz častejšie, najmä v moderných novostavbách sa stretávame s vonkajšími žalúziami. Sú dôležitým prvkom pri tienení a ochladzovaní interiéru, najmä ak sú okná domu veľkoplošné. Vonkajšie žalúzie sú vyrobené z odolného hliníka, prípadne môžu byť dodané drevené alebo bambusové. Vďaka ich polohovaniu zabezpečíme dokonalé rozloženie svetla. Svetlo dokážeme zintenzívnieť, zoslabiť či osvetliť len určitú časť miestnosti vytiahnutím lamiel do určitej výšky. Vonkajšie žalúzie môžu byť ovládané ručne pomocou kľuky alebo centrálne na diaľkové ovládanie, čo si však vyžaduje väčšiu investíciu.

Okenné doplnky

Spomínané žalúzie sú v ponuke špecializovanej firmy na tieniacu techniku www.bezhmyzu.sk. Odporúčame bližšie sa pozrieť aj na ich ďalšie produkty ako napríklad sieťky proti hmyzu, markízy alebo zhrňovacie lamelové dvere.