Záhradný nábytok z umelého ratanu

Dlhodobo preferovaným materiálom pri výrobe záhradného nábytku bolo exotické drevo, súčasná produkcia však už nemôže uspokojovať celosvetový dopyt. K slovu sa dostávajú syntetické materiály na čele s umelým ratanom.

Výhody nábytku z umelého ratanu

Kvalitný materiál, akým je umelý ratan v kombinácii s elegantným a nenápadným hliníkom si nachádza svoje miesto u všetkých druhov záhradného nábytku, či už ide o kreslá, stoličky, stoly, či mäkké pohovky. Nábytok z umelého ratanu je veľmi estetický a odolný voči poveternostným vplyvom, čím dokáže dokonale nahradiť prírodný ratan a je stále obľúbenejší najmä vďaka početným výhodám:

– Je ideálny na vonkajšie použitie, keďže zvládne nápor slnečných lúčov, dažďa aj slanej či chlórovanej vody bez toho, aby vybledol alebo stratil tvar. V exteriéri môže byť tak umiestnený celoročne.
– Tkaný vzhľad je veľmi podobný prírodnému ratanu a je príjemný na oko aj na dotyk. Naviac má podobné vlastnosti ako prírodný ratan, čo znamená, že pri výplete je možné nábytok ergonomicky tvarovať.
– Umelý ratan je veľmi ľahký, s nábytkom sa teda jednoducho manipuluje.

 

Nevýhodou nábytku z umelého ratanu je pomerne vysoká cena, ktorá vyplýva z veľkého podielu ručnej práce na výrobe jednotlivých kusov nábytku. Umelý ratan takisto nemusí byť uspokojivým riešením pre milovníkov prírodných materiálov – predsa len ide o plast.

Údržba

Na rozdiel od prírodného ratanu, syntetické vlákno nie je pórovité a teda absorbuje len minimálne množstvo nečistôt. Údržba nábytku z umelého ratanu je skutočne jednoduchá – postačí handrička namočená do vody s niekoľkými kvapkami čistiaceho prostriedku. Pri čistení sa neodporúča siahať po chemických čistidlách, tie môžu skôr uškodiť ako pomôcť. Hliníkovú konštrukciu takisto stačí pretrieť navlhčenou hubkou, vyberateľné vankúše jednoducho vyperiete podľa inštrukcií.

Pozor na kvalitu

Aby kúpa ratanového nábytku neskončila sklamaním, je potrebné sledovať viaceré kritériá, ktoré sa vzťahujú na kvalitu výrobku. V prvom rade si overte, či je materiál odolný voči UV žiareniu. Kvalita sa týka nielen farby a povrchovej úpravy, ale taktiež samotného tkania. To musí byť pevné a medzi jednotlivými vláknami nesmie byť prebytočný priestor. Vlákna by sa nemali voľne pohybovať pri pôsobení tlaku prsta.