Záclony do moderného interiéru

Sú praktické aj efektné, romantické aj extravagantné. Záclony vždy boli, sú a budú vyhľadávaným bytovým doplnkom.

Aké záclony sú “in”

Už pár rokov sú to tzv. nitkové záclony, ktoré svojou štruktúrou pôsobia veľmi jemne a vzdušne. Sú vyrábané z materiálov, ktoré po kontakte so slnečným svetlom nevyblednú. Predávajú sa ako kusové záclony, ktoré jednoducho navlečiete na tyč a zavesíte na požadované miesto. Popri rozmanitosti farieb je ich veľkou výhodou taktiež ich cenová dostupnosť – požadovaný efekt dosiahnete i bez riasenia, čím výrazne ušetríte na materiáli. Pri praní ich jednoducho zviažete do uzla a vyperiete v práčke na nižšej teplote.

Vyberáme záclony

Pri výbere textúry, farby a materiálu záclon by mali hlavnú úlohu zohrať farby na stenách, typ podlahy, štýl nábytku a celkového zariadenia miestnosti. Majte pritom na pamäti niekoľko zásad:
– farby záclon kontrastujúce s farbou stien zvýraznia okná,
– farby záclon, ktoré sú v harmónii s farbou stien, naopak dotvárajú pokojnú atmosféru,
– textílie s veľkými vzormi sa lepšie hodia do veľkej miestnosti s dostatočným prístupom denného svetla,
– teplé farby majú tendenciu opticky zmenšovať priestor, zatiaľ čo chladné farby ho naopak opticky zväčšia,
– záclony nemusia byť prispôsobené tvaru Vašich okien. Naopak, môžu opraviť niektoré nedostatky – proporcie príliš úzkeho okna môžeme zmeniť napríklad záclonou presahujúcou okenný otvor.

Akú dĺžku záclon zvoliť

Vo všeobecnosti platí, že pri malých oknách a nízkych stropoch sa volia krátke záclony s dĺžkou tesne pod parapet. Dlhé záclony sú vhodné na okná väčších rozmerov, na ktoré chceme upozorniť. Mať obe varianty, krátku aj dlhú – vzhľadom na ročné obdobie, nie je dnes už žiadnym prepychom. Vo vykurovacom období sú praktické krátke záclony, ktoré nezakrývajú vyhrievacie telesá a nebránia tak prúdeniu teplého vzduchu do miestnosti. Naopak dlhé záclony, jednofarebné či vzorované, v letnom období výborne schovajú nepotrebný radiátor a ochránia Vás aj pred neželanými slnečnými lúčmi či hmyzom.