Využitie zápustných svietidiel pri osvetlení interiéru

Všetci k životu svetlo potrebujeme. Veľakrát nás však najmä v zimných neskorých popoludňajších hodinách pokryje tma, čo nemá príliš pozitívny vplyv na psychiku. Vtedy je na mieste poslúžiť si svetlom umelým. Dokáže poskytnúť atmosféru, ktorá má na nás blahodarný účinok. Navyše možno prostredníctvom vhodne zvoleného osvetlenia upozorniť na určitéprvky a môže tak zabezpečiť odlišné vnímanie podoby interiéru.

Radi by ste do svojho domova vniesli jedinečnú atmosféru a doplnili ho niečím výnimočným? Absolútne úchvatné možnosti vám ponúka zápustné osvetlenie, s ktorým sa dajú vykúzliť divy. Poslúži nielen z praktického hľadiska, ale dokáže interiér povzniesť a dodať mu štýl, eleganciu a šmrnc. Poďme sa pozrieť, ako tento typ svetiel využiť a prečo sa preň rozhodnúť?

 

Prečo využiť zápustné svietidlá v interiéri?

Zápustné svietidlá sú jedinečným a obľúbeným doplnkom moderného bytu, kancelárie aj iných vnútorných priestorov. Hodí sa k osvetleniu rozmanitých druhov interiérov, ako sú schodiská, haly, predsiene, obývacie izby, spálne, kuchyne, kúpeľne, kancelárie a pod. V podstate sa hodia všade tam, kde by klasické svietidlo inak prekážalo. Tieto interiérové ​​svietidlá sú výhodné v priestoroch, kde nechceme už tak malú svetlú výšku opticky ešte zmenšiť. Sú úplne ideálnou voľbou v nízkych miestnostiach, ale nádherne vyniknú v každom priestore. Ich veľkou výhodou je nielen praktické využitie – osvietia, poslúžiaako orientačné svetlo, ale majú aj dekoratívne vlastnosti vďaka svojmu originálnemu a nadčasovému vzhľadu. Navyše halogénové a LED zápustné svietidlá prinášajú tiež značnú ekonomickú úspornosť a šetrnosť.

 

Aké zabudované osvetlenie si zaobstarať?

Tento typ inštalácie je síce náročnejší na realizáciu, ale odmenou pre vás bude úplne štýlové osvetlenie, ktoré v podstate najmenej zasahuje do vzhľadu interiéru a poskytuje dostatočnú svietivosť. Vstavané svietidlá sa vyrábajú vo variantoch napájania na 230V, alebo 12V (u týchto je potreba k svietidlu dokúpiť transformátor). Existujú varianty priamo do interiéru a tiež exteriérové ​​zápustné svietidlá. Ak sa vrátime k tým určeným do vnútorných priestorov, potom majú niektoré stupeň krytia IP65. To znamená, že sú prachotesné a odolné proti vode.

Kdispozícií sú zápustné svietidlá a bodovky do sadrokartónu, a zápustné svietidlá, ktoré je možné inštalovať do steny. Prvý variant sa najčastejšie umiestňuje na strop namiesto klasického stropného osvetlenia.

image001

Philips SmartSpot SYRMA, cena: 50,15 EUR

image002

Eglo LED GLENN 3x3W interiérové ​​svietidlo do steny set 3 kusy, cena: 75,90 EUR

 

image003

Philips SmartSpot Galileo LED zápustné 1x3W, cena: 29,75 EUR

 

image005image007

Novinkou sú ultra moderné zápustné svietidlá Philips z radu Astrop zľava (od 38,25 EUR) a Porrima vpravo (od 32,30 EUR).

 

image008 image009

Veľmi obľúbené sú aj vstavané svietidlá, tzv. Downlighty. Sú väčších rozmerov, ako sú klasické bodovky. Vľavo Philips AlcyonePromo LED zápustné, cena: 20,40 EUR. Vpravo vidíte Philips Sharatan LED zápustné svietidlo z matného hliníka 1x20W, cena: 44,20 EUR.

Pozrite sa, ako možno konkrétne zabudovanésvietidlá využiť v interiéri:

image011

SmartSpot SYRMA od Philips osvetlí vaše schodisko, chodbu alebo iné miestnosti príjemným teplým bielym svetlom, cena: 50,15 EUR.

 

image012

STEP LIGHT svietidlo do steny LED od Emithorslúži ako orientačné a dekoratívne osvetlenie. Cena: 15,40 EUR

 

image014

Dokonalé zápustné bodové svietidlo Ara od Philips. Číra farba svietidla, ktorá je nad povrchom, mu len dodáva na elegancii. Cena: 26,35 EUR

Ďalej možno vstavané svetlá využiť na steny, podlahy, je možné ich montovať na nábytok, police, skrine, kuchynské linky a tiež napríklad do dlaždicových špár.

Obrovskú ponuku zápustného osvetlenia, ktorým môžete oživiť interiér, nájdete v špecializovanom e-shopewww.feim.sk, odkiaľ sme čerpali inšpiráciu aj my. Vyberte si tie pravé svietidlá pre váš byt.