Vykurovanie drevom je lacnejšie ako plynom

Blížiaca sa vykurovacia sezóna nás núti rozmýšľať o spôsobe vykurovania cez zimu. Ak zmýšľate o zmene vykurovacieho systému, na jeho konštrukciu je najvyšší čas. Všetci sa snažíme hľadať najlacnejšiu alternatívu vykurovania, ktorá by zabezpečila teplo v našich príbytkoch a zároveň príliš nezaťažila našu peňaženku. K docieleniu tohto optimálneho stavu je potrebné nielen zvoliť správny materiál na vykurovanie, no taktiež vhodný spaľovací kotol.

Palivo minulosti dnes

Drevo sa v súčasnosti čoraz viac využíva na vykurovanie domácností. Najmä ľudia na dedinách ho majú takmer zadarmo, keďže majú možnosť zberu haluzí v lese, niektorí dokonca vlastnia svoju horu. Pre tých, čo si drevo musia kupovať je toto tuhé palivo veľmi dostupné. V prepočte z objemovej jednotky prm na kg stojí jeden kilogram palivového dreva cca 0,04 € z čoho dokážme kvalitnou pecou získať až 3 kWh (kilowatthodina). Cena plynu za jednu kWh je pri programe „Kúrime“ 0,0461 €. Z tohto porovnania jasne vyplýva, že drevo je viac než trikrát výhodnejšie ako plyn. Túto výhodnosť však musíme docieliť správnym výberom palivovej pece.

 

 

Kúrenie v krbe len na príležitostné vykurovanie

Množstvo domácností vlastní starý kozub vyrobený zo šamotových tehál, ktorý neobsahuje žiadnu krbovú vložku. Je preto plne otvorený do komína. Spaľovaním tohto dreva v otvorenom kozube nám vznikajú obrovské straty, keďže teplo nám uniká hore komínom. Tepelná účinnosť tohto krbu je pri spaľovaní dreva zväčša len niečo cez 10 %, čo nám kúrenie znevýhodní a výrazne zvýši jeho cenu. Našťastie sa tieto typy krbov využívajú len sporadicky. Použitím krbovej vložky sa efekt vykurovania v krbe až trojnásobne zväčší, keďže tepelná účinnosť týchto vložiek sa pohybuje na úrovni 25-35 %. Modernejšie krby s vložkami obsahujú aj prieduchy, vďaka čomu dokážeme krbom vykúriť väčšiu časť domu. Krby však používame len ako príležitostné kúrenie, keďže jeho efektivita je dosť nízka.

Správna pec k využitiu energetickej hodnoty dreva

Ak ste sa rozhodli vykurovať drevom počas celého roka, najvýhodnejším spôsobom spaľovania je kotol či kachľová pec. Napojením týchto spaľovacích pecí na radiátory zabezpečíme, že väčšina tepla bude odovzdaná do miestností. Komínové straty budú preto len veľmi malé. Z jedného kg dreva dokážeme vďaka kotlu či kachlí získať cca 2,2 kWh, keďže ich tepelná účinnosť dosahuje úroveň okolo 70 až 80 %.