Vyhnite sa najväčším hriechom v spálni vďaka našim radám

Keď prídete do obchodu alebo navštívite e-shop s úmyslom si zaobstarať nový matrac, prípadne rošt a posteľ, celkom iste budete tápať. Existuje obrovské množstvo modelov vznikajúcich z rôznych materiálov a pre laika je bezpochyby ťažké sa medzi nimi zorientovať. Aby bolo vaše spanie naozaj zdravé, v spolupráci s odborníkom p. Rastislavom Grossmannom, majiteľom firmy na výrobu zdravotných matracov a produktov pre zdravý spánok, sme pripravili najdôležitejšie rady pre výber matraca, roštu aj postele. Vďaka nim sa zaručene vyhnite najväčším hriechom v spálni!

 

1. Posteľ ako komplet alebo skladačka?

Začneme u výbere postele. Pred jej nákupom je potrebné sa rozhodnúť medzi dvoma možnosťami. “Môžete si zaobstarať posteľ tzv. Kontinentálne. Jedná sa o komplet celočalúnené kostry, roštu, vrátane matraca a vrchnej časti, “popisuje p.Rostislav Grossmann. “Ležiaca plocha zaberá celý pôdorys postele, okrem čela. Jednotlivé časti si nemožno vybrať zvlášť, “dodáva. Oveľa lepšie variantom je obstaranie postele, matrace aj roštu, s tým, že tieto časti možno rozobrať, a tým si udržíte posteľ čistú. K dostaniu sú výhodné posteľové komplety alebo si môžete vybrať jednotlivé časti samostatne na základe vašich preferencií. “Osobne dávam prednosť výberu postele, matrace aj roštu zvlášť, nakoľko má každý z nás odlišné potreby a takto je možné uspokojiť k maximálnej spokojnosti. Nehľadiac na to, že je možné udržiavať v posteli tie správne hygienické podmienky, “odporúča p. Grossmann.

 

Posteľ Bára 180x200 z masívnej borovice morené na orech + rošty + matrac Alena, cena: 247,- €

Posteľ Bára 180×200 z masívnej borovice morené na orech + rošty + matrac Alena, cena: 247,- €

 

 

2. Je lepšie posteľ, rošt aj matrac vyskúšať?

Rozhodne áno! Pri spánku je dôležité, aby si oddýchla nielen myseľ, ale aj telo. Keď mu nie je ležanie plocha úplne vhodná, svaly si neoddýchnu. Preto je dobré najmä matrac s roštom vyskúšať. Chrbtica by mala hmatom v rovine. Matrac by mal byť povrchovo mäkká, pod vami pružiť, zároveň by však mala byť dostatočne nosná, a to vo všetkých polohách. Navyše každému z nás vyhovuje viac mäkký, ďalšiemu zase tvrdší povrch.

“Vieme, aké je dôležité si matrac osobne vyskúšať, čo u internetových obchodov nedá. Preto máme showroomy v Opave, Ostrave, Brne a do budúcnosti je hodláme rozšíriť aj do iných miest, aj na Slovensku. Zákazníkom tiež ponúkame možnosť matrac vyskúšať, a do 14 dní ju môžu vrátiť bez udania dôvodu, “povedal p.Grossmann.

 

3. Zamerať sa na cenu alebo kvalitu?

Reklamné triky v rôznych médií nás môžu pri rozhodovaní o nákupe značne ovplyvniť. Nedajte však na ne a riaďte sa hlavne svojim inštinktom. Dôležitú úlohu hrá bezpochyby cena a kvalitu. Už dávno neplatí, že to, čo je veľa lacné, je až podozrivé a iste nekvalitné. “Sme priamo výrobcovia, v našom distribučnom reťazci nefigurujú žiadni ďalší sprostredkovatelia, než sa matrace dostanú do predaja, predajcom sme zároveň my, preto si môžeme dovoliť nastaviť ceny tak, aby boli spokojné obe strany. Chceme, aby boli kvalitné matrace dostupné pre všetkých, “povedal p. Grossmann.

 

4. Aká matraca je najlepšia?

Na túto otázku nie je jasná odpoveď. Pre vás môže byť tá najlepšia treba pružinový matrac, pre ďalšieho zase matrac z pamäťovej peny. Je to veľmi individuálne. U matracov je dôležitá tvarová stálosť, zdravotná nezávadnosť použitých materiálov, elasticita, cirkulácia vzduchu a odvetrávanie. Nemenej podstatný je snímateľný poťah, ktorý možno vyprať. Veľkú úlohu zohráva aj tvrdosť. Materiály sú rôzne mäkké a samozrejme aj tvrdé. Preto sa často aj kombinujú medzi sebou.

“V súčasnej dobe sú tie najluxusnejšie latexové matrace. My ich máme v ponuke hneď niekoľko. Medzi najobľúbenejšie patrí matrac Xena a Jána. Latexové matrace ponúka pohodlie neporovnateľné s inými typmi materiálov. Vyznačujú sa silnou bodovou elasticitou, trvanlivosťou a počas spánku na nich dochádza k úplne prirodzenej cirkulácii vzduchu okolo tela. Majú tiež najlepšie bakteriostatické a baktericídne vlastnosti,“ povedal p.Grossmann.

 

Latexový matrac XENA zo 100% prírodného latexu, jadro z kokosového vlákna je kombinované špeciálnym materiálom Biotex, cena: od 280,- €

Latexový matrac XENA zo 100% prírodného latexu, jadro z kokosového vlákna je kombinované špeciálnym materiálom Biotex, cena: od 280,- €

 

5. Aký rozmer vybrať?

Hoci môže byť v určitých chvíľach príjemné tesne sa na malé dvoupostel, z dlhodobého hľadiska sa takéto spanie neodporúča. Nezaistí vám v žiadnom prípade pohodlie. Zaobstarať by ste mali aspoň matraca 80×200 cm, väčší komfort ponúka matrace 90×200 aj väčšie.

Dôležitá je aj výška plochy na ležanie postele, nielen jej šírka a dĺžka. Tá by mala byť minimálne 35 cm od podlahy. Optimum je 40-50 cm. Pre vyššie postavy a seniorov je pohodlnejšie väčšia výška, treba 50-60 cm.

Snáď vám naša dnešná rady aspoň čiastočne pomôžu pri rozhodovaní o kúpe matrace, postele alebo roštu. Poradenstvo býva samozrejmosťou každého obchodu, aj toho internetového, takže sa vždy môžete ešte na čokoľvek opýtať.