Výber správnej lampy

Široký výber   svietidiel nás niekedy núti zamyslieť sa nad vhodnosťou  konkrétneho typu pre jednotlivé miestnosti v domácnosti. Pripravili sme pre vás malý prehľad, ako správne využiť možnosti, ktoré nám dnešný trh so svietidlami ponúka.

 

Svetlá do kuchyne

Do kuchyne je potreba umiestniť viacero zdrojov svetla podľa jednotlivých zón. Základom je samozrejme centrálne stropné osvetlenie miestnosti. Na tento účel sú vhodné závesné lampy s dostatočnou intenzitou svetla. Je dobré túto lampu umiestniť do blízkosti jedálenského stola. Ďalším zdrojom svetla sú svetlá určené na osvetlenie pracovnej dosky a varného ostrovčeka. Pre tento účel sa osvedčili hlavne zapustené bodové svetlá, ktoré si nachádzajú miesto v oblasti horných kuchynských skriniek.

 

Svietidlá do kúpeľne

Ako v každej miestnosti, tak aj v kúpeľni,  je základným zdrojom svetla centrálne stropné osvetlenie. Nehodia sa sem lustre ani iné typy závesných svietidiel. Vďaka svojim praktickým vlastnostiam odporúčame bodové svetlá, ktoré umožňujú nastavenie smeru svetla. Pri kúpe svietidla do kúpeľne treba brať v úvahu aj často zvýšenú vlhkosť v tejto miestnosti. Rovnaké pravidlo platí aj pre exteriérové pravidlá.

 

 

Lampa do obývačky

Trendom posledných rokov sú štýlové lustre, ktoré sú ako stvorené pre použitie v obývacej izbe. Svojim vzhľadom dokážu ovplyvniť celkový charakter miestnosti. Tieto závesné lampy bývajú často doplnené takzvaným náladovým osvetlením. Toto náladové osvetlenie môže mať podobu stojanovej lampy s plynulou reguláciu intenzity sily svetla.