Vstavané skrine

Aj Vy túžite po nových úložných priestoroch a zvažujete kúpu vstavanej skrine? Ste na správnom mieste! Poradíme Vám, ako navrhnúť dokonale funkčný odkladací priestor a zároveň získať estetický doplnok pre Váš interiér. Svojou variabilitou poskytujú vstavané skrine nespočetne veľa možností vonkajšej podoby a vnútorného rozloženia. Všetky rozhodnutia sú len a len vo Vašich rukách, čo ale prináša aj veľkú mieru zodpovednosti. Preto vznikol tento článok, ktorý sa Vám bude snažiť objasniť základné pojmy z oblasti vstavaných skríň, poradiť pri plánovaní a vyhnúť sa chybám, ktoré by Vás pri využívaní vstavanej skrine mohli mrzieť dlhé roky.

 

Správne zvolené miesto

Pri hľadaní vhodného miesta pre vstavané skrine zohráva najväčšiu úlohu priestor, ktorý si samotná vstavaná skriňa pre svoju existenciu vyžaduje. I keď vstavané skrine s posuvnými dverami nepotrebujú pred sebou priestor na otváranie dverí, nesmieme zabúdať na minimálnu plochu potrebnú na pohodlné prechádzanie. Zo skúseností odporúčame pred skriňou aspoň 50 cm priestoru. Ak plánujete umiestniť vstavané skrine do predsiene alebo na chodbu, minimálny priestor medzi skriňou a protiľahlou stenou by mal byť 90 cm. Dôvodom je dostatok miesta pre presun rozmernejších predmetov, či už do bytu(domu) alebo naopak.

 

 

 

Príprava stien

Jednou s charakteristík vstavanej skrine je častá absencia bočných a zadných stien skrine. Je to logický výsledok používania existujúcich stien a zároveň spôsob, akým sa dá úšetriť nemalá suma. Nevýhodou sa v tomto prípade stáva ošuchovanie oblečenia o steny a tým i jeho znečistenie. Predísť tomuto nechcenému javu môžeme vhodnou prípravou stien. Najjednoduchšou možnosťou je nanesenie umývateľnej interiérovej farby. Steny musíme takýmto spôsobom pripraviť v dostatočnom predstihu, aby sa stihli zbaviť vlhkosti. Druhou možnosťou je použitie umývateľných tapiet. Neodporúčame použitie sololitovej dosky ako zadnej steny šatníka, nakoľko vplyvom vlhkosti v domácnosti prichádza k jej zvlneniu a tým znehodnoteniu.

 

 

Optimálna hĺbka

Celková hĺbka vstavanej skrine pozostáva z priestoru potrebného na pohyb dverí a samotnej vnútornej hĺbky(úložného priestoru). Priestor potrebný na pohyb posuvných dverí je určený šírkou vodiacich dverových líšt (obvykle 10cm). Za najpraktickejšiu sa považuje vstavaná skriňa s hĺbkou 65 cm. Tá zaručuje bezproblémové používanie bežných vešiakových ramienok a uloženie aj rozmerovo väčších predmetov . Naozaj opodstatneným je odporúčanie vyhnúť sa hĺbke vnútornej časti menšej ako 40 cm. Skladovanie predmetov akéhokoľvek druhu je v takto plytkej vstavanej skrini naozaj náročné.

 

 

Optimálna šírka dverí

Šírka dverí je závislá od rozloženia vnútornej časti. Pri plánovaní vstavanej skrine sa snažte vyhnúť príliš širokým dverám, ktoré sa vďaka veľkej výplni stávajú priveľmi ťažkými. Následkom toho sa ložiská mechanizmu posuvných dverí stávajú viac namáhanými a znižuje sa ich životnosť. Príliš úzke dvere zase zhoršujú prístup k úložnému priestoru.

 

 

Rámy dverí pre vstavané skrine:

Rámy dverí sú dôležitým prvkom pre vstavané skrine. Zvolený tvar a farba dotvárajú vzhľad skrine. Rozhodovať sa budete medzi rámami oceľovými a rámami hliníkovými. Oceľové rámy pre vstavané skrine sú v porovnaní s hliníkovými lacnejšie, ale pri ich výbere nebudete pociťovať žiadne nedostatky. Odporúčame výber tohto typu pre ich nižšiu cenu. Hliníkové rámy pre vstavané skrine pôsobia luxusnejším dojmom a viacero výrobcov na ne poskytuje predĺženú záruku. Zároveň sú ľahšie a povrchovo stálejšie ako oceľové.

 

Posuvné dvere pre vstavané skrine s tlmeným zatváraním – automatickým doťahovaním:

Tlmiaci systém s automatickým doťahovaním pre vstavané skrine a ich posuvné dvere je novinkou v ponuke vstavaných skríň. Dvere vybavené tlmiacim mechanizmom sa pomocou tlmiča automaticky doťahujú a následne fixujú na určenej pozícii. Systém možno použiť ako na dvere krajné, tak aj na dvere stredové. Minimálna šírka dverí, na ktoré možno tlmič umiestniť je 55 cm. Príplatok za jedny dvere sa začína na úrovni 30 €

 

Prečítajte si tiež:

http://www.hilkovic.sk/vstavane-skrine/

http://www.veselebyvanie.sk/rady-tipy-pri-vybere-vstavanej-skrine/

http://www.feddoor.sk/vstavane-skrine-uvod/