Vchodové dvere – drevené či plastové?

Vchodové dvere plnia svoju úlohu pri prijímaní hostí, zároveň sú ochranou pred neželanými návštevníkmi. Aby výber tých správnych vchodových dverí zodpovedal Vašim potrebám, oboznámte sa najprv s materiálmi a možnosťami, ktoré Vám súčasný trh ponúka.

Plastové dvere

Ich veľkou prednosťou je nesporne široký výber povrchových úprav. Obsahujú pevnú kovovú výstuž, ktorá zvyšuje ich odolnosť voči nepozvaným návštevám. Hodia sa lepšie do domu, ako do bytu najmä vďaka svojej odolnosti voči poveternostným vplyvom a bohatými možnosťami výplní. Nevýhodou plastových dverí je ich horľavosť, čo ich robí nevhodnými pre bytové domy. Zub času ich môže mierne zdeformovať, čím strácajú svoje rozmery a teda aj izolačné vlastnosti.

Drevené dvere

Drevo je preferovaným materiálom najmä vďaka výborným izolačnými vlastnostiam a nadčasovým vzhľadom. V prípade vchodových dverí, ktoré sú priamo vystavené poveternostným vplyvom, môže byť ich nevýhodou náročná údržba – vyžadujú si renováciu každých 5 až 10 rokov. V tom prípade je dobré zvoliť odolné druhy dreva, v kvalitnom prevedení a s robustnejším zámkom ako ochranou pred vlámaním.

Hliníkové dvere

Hliník je materiál, ktorý ani neoxiduje, ani si nevyžaduje špeciálnu údržbu. Dvere sú rozmerovo stále a odolné voči mechanickému opotrebeniu aj nepriaznivému počasiu. Hliníkové dvere sú ideálne pre vyznávačov moderného dizajnu. Ich podstatnou nevýhodou je ale, že pôsobia pomerne chladno a nie každé majú dostatočné tepelno-izolačné vlastnosti.

Čalúnenie dverí

Je skvelým riešením, ak bojujete s hlučnými susedmi či uštekaným domácim miláčikom. Majú dobré tepelno-izolačné schopnosti, i keď ich nedostatkom je práve horľavosť. Pre čalúnenie sa môžete rozhodnúť kedykoľvek, keď Vás vzhľad Vašich pôvodných dverí omrzí.

Tipy a triky

– Ak Vám to situácia umožňuje, zvoľte radšej širšie vchodové dvere. Predídete tak problémom pri sťahovaní rozmerného nábytku.
– Väčšina vchodových dverí sa otvára do vnútra. Záves dverí je tak lepšie chránený pred poškodením, keďže je umiestnený v interiéri Vášho bytu či domu.
– Ak Vám záleží na tepelnej izolácii, sledujte hodnoty koeficientu označeného ako Ud, vyjadreného vo W/m2. Čím je jeho hodnota nižšia, tým je vyššia tepelná izolácia dverí.