Umývačka riadu a spotreba vody

Umývačka riadu sa dnes považuje za neodmysliteľnú súčasť vybavenia každej kuchyne. V dnešnej uponáhľanej dobe nemá takmer žiadna gazdinka čas na ustavičné umývanie kuchynského riadu v dreze. Prítomnosťou umývačky riadu vo vašej kuchyni sa vyhnete umývaniu riadu vlastnými rukami. Niektoré saponáty nie sú stále šetrné k vašej pokožke, keďže obsahujú dráždivé chemické látky. Naukladaný kuchynský riad v dreze či na mieste vedľa neho zas vytvára dojem veľkého neporiadku v kuchyni. Do umývačky všetok riad jednoducho schováte a už viac nebude nikomu na očiach. Keď sa umývačka riadu naplní, zapnete ju a vy môžete nerušene oddychovať, zatiaľ čo sa váš riad umýva.

 

Triedy umývačiek

Takmer každá umývačka riadu sa vyznačuje inými vlastnosťami. Pred jej kúpou je potrebné ich preštudovanie, keďže vám daný typ umývačky riadu nemusí vždy vyhovovať. V prvom rade sa zaujímame o energetickú triedu. Je označovaná od A až D, pričom A je najúspornejšie prevedenie. Podobné abecedné označenie vystihuje aj kvalitu umývania riadu a sušenia riadu. Tieto hodnoty sú označované škálou od A po F, A ostáva aj v tomto prípade najlepšia známka.

 

Veľkosť umývačky

Každá rodina potrebuje v závislosti od počtu jej členov inú umývačku riadu. Dvojčlennej rodine postačí umývačka riadu s menšou kapacitou. Základne delenie umývačiek podľa kapacity umývaného riadu je založené na uvedení množstva súprav riadu, ktoré možno umyť na jedno umytie. Pod súpravou sa myslí jeden plytký, jeden hlboký a jeden dezertný tanier, šálka s podšálkou a kompletný príbor. Najmenšie umývačky riadu nazývané kompaktné či stolové sa vyznačujú kapacitou zväčša 4 súpravy, umývačka šírky 45 cm umyje cca 8 súprav a najväčšie umývačky so šírkou 60 cm 12 až 14 súprav riadu. Pri umývačkách riadu platí pravidlo, že čím viac súprav, tým viac energie sa spotrebuje. Niektoré umývačky ponúkajú možnosť nastavenia počtu súprav, čím dokážete ušetriť elektrinu.

Spôsob používania umývacích prostriedkov

Umývačky riadu sa rozlišujú aj umývacími prostriedkami, ktoré v nich môžeme použiť. Niektoré umývačky, zväčša staršie modely, obsahujú tri priehradky, do ktorých dávame osobitne čistiaci prostriedok, leštidlo a regeneračnú soľ. Novšie modely však ponúkajú možnosť použitie kapsúl, ktoré obsahujú všetky látky. Takmer celé územie Slovenska sa vyznačuje vysokou tvrdosťou vody, preto pri použití kapsúl pridávajte do umývačky aj regeneračnú soľ, ktorá zabráni usadzovaniu vodného kameňa v umývačke a aj na umývanom riade.