Úchytky nielen na kuchynskú linku

Ako vybrať tie správne úchytky na kuchynskú linku nám poradila bytová dizajnérka Anna Kuricová, ktorej sa chceme touto cestou znovu poďakovať. Veľa ľudí vyberá úchytky len na základe prvého dojmu v predajni. Úchytky ale viacej ako funkciu estetickú musia plniť funkciu praktickú. Povieme si, na čo si teda treba dávať pozor, aký druh úchytiek si zvoliť a aké tvary úchytiek sú nebezpečné pre vaše deti.

Druhy úchytiek

Ak si vyberáte úchytky pre vašu kuchyňu alebo akýkoľvek iný nábytok, máte možnosť voľby z dvoch základných skupín. Do prvej skupiny patria klasické nábytkové úchytky montované na dvierka. Druhou možnosťou je použitie zapustených úchytiek, ktoré sa montujú vložením do zafrézovaných otvorov v nábytku.

 

Klasické nábytkové úchytky

Jedná sa o najrozšírenejší druh úchytiek používaný na nábytku. Dôvodom popularity pre nábytkové úchytky je hlavne ich jednoduchá montáž. Stačí prevrtať dvierka skrinky alebo čielko zásuvky a nábytkové úchytky primontujeme skrutkou. Nevýhodou takýchto klasických nábytkových úchytiek je to, že zasahujú do priestoru pred skrinkami alebo zásuvkami. Preto ak nemáte dostatok miesta v domácnosti, zvážte zapustené úchytky.

 

Zapustené úchytky

Pre zapustené úchytky sa rozhodujeme hlavne z dôvodu šetrenia priestoru a z dôvodu bezpečnosti detí. Pri zapustených úchytkách nehrozí poranenie detí pri páde na hranu úchytky. Zapustené úchytky sa montujú do zafrézovaných otvorov v nábytku. Na tieto otvory sa používa stolárska fréza, ktorá nepatrí do bežnej výbavy domáceho majstra, preto je svojpomocná montáž veľmi obtiažna. Za montáž zapustených úchytiek si často výrobcovia nábytku často účtujú príplatok. Najčastejšie sa využívajú tieto úchytky pre vstavané skrine.

 

Tvar úchytiek

Samozrejmosťou je výber tvaru úchytiek, ktorý sa hodí k danému nábytku. Vyvarujte sa ale príliš členitým úchytkám. Pri ich pravidelnom obtiažnom čistnení by ste si vždy poriadne zanadávali. Ak vám po byte behajú malé deti, pozor na úchytky s ostrými hranami. Mohli by zapríčiniť naozaj vážny úraz.