Tvrdá voda v domácnostiach

Tvrdosť a mäkkosť vody je rozlišovaná vyšším, či nižší pomerom minerálov a to zložkami vápnika a horčíka. Na prvý pohľad tento rozdiel nie je zreteľný, avšak môžete ho spoznať podľa nežiaducich účinkov, ktoré má na domáce spotrebiče, alebo riad. V spoločnostiach zaoberajúcich sa príslušenstvom zmäkčovania vody sú voľne predajné testery, ktoré vám prezradia akú intenzitu tvrdosti má voda, ktorá tečie u vás doma.

Dôsledky pôsobenia tvrdej vody

Jedným z viditeľných dôsledkov dlhodobého využívania tvrdej vody v domácnosti je vodný kameň, ktorý sa prejavuje nepríjemným povlakom napríklad na hrnčekoch, varných kanviciach, alebo na bubnoch práčky. Ďalšia nepríjemnosť vyplývajúca z tvrdej vody je to, že niektoré pracie prostriedky prestávajú byť účinné v primeranom množstve, takže je často potrebné dávať pracieho prášku viac, ako pri mäkkej vode. Vodný povlak tiež môže poškodzovať email na vani, či umývadle. Zanecháva na hrnčekoch a príbore viditeľné zaschnuté kvapky, ktoré nevyzerajú esteticky. Tvrdá voda tiež vysušuje pokožku viac ako mäkká, takže je odporúčané používať častejšie krém na ruky a celé telo. Keďže sa odporúča používať tieto kozmetické prípravky častejšie, mali by byť šetrné k pokožke neparfumované, aby zjemnenej koži nespôsobili poškodenie.

 

Úprava vody filtrami

Boj s tvrdou vodou môže mať niekoľko rôznych postupov. Pri tých radikálnejších sa odporúča rada od odborníka. Medzi takéto zložitejšie zmäkčovanie patrí iónová, magnetická, alebo filtrová úprava vody. Sú to trvalé zmeny charakteristiky vody a vďaka nim sa môžete zbaviť v celej domácnosti vodného kameňa, znížiť náklady na ohrev vody a dokonca tým zvýšite účinnosť pracích prostriedkov, ktoré používate. Medzi jednorazové a jednoduché zmäkčovadlá patria rôzne prachy a tablety do práčky, či umývačky riadu. Tieto prostriedky však nemajú zaručenú účinnosť a sú často krát finančne náročné, pretože sa musia stále dokupovať nové.