Triky pre malý byt

Malý jednoizbový byt je osudom množstva ľudí. Ekonomické dôvody nám často nedovoľujú zaobstarať si rozmernejšie bývanie, ktoré by uspokojilo všetky naše potreby a uskladnilo všetky súčasti bytu, ktoré sú pre nás nevyhnutné. Zariadiť malý byt je preto veľmi náročné. Musíme uložiť všetko tak, aby sme nebývali v byte obrnenom nábytkom a zároveň dokázali uskladniť všetko, čo potrebujeme. Malý priestor sa nevhodným rozložením zariadenia či zlým výberom materiálov rýchlo uzavrie, čím ho ešte zmenšíme. V tomto článku sa dozviete pár jednoduchých trikov, ktoré určite pomôžu, ak sa snažíte čo najefektívnejšie zariadiť váš malý byt.

Optické klamy

Rozlohu bytu nijakým spôsobom nezmeníte. Opačné je to však s jej vnímaním. Jednoduché optické triky byt presvetlia, no najmä vzbudia dojem zväčšenia priestoru. Základom k využitiu optiky je voľba tých správnych farieb. Zo zásady nevolíme tmavé farby, ale svetlé či zemité odtiene. Priestor dokáže najviac zväčšiť biela farba, ktorá odráža všetky zložky svetla. Podobný účinok môžu mať aj tapety. Tie priestor nielen rozdelia, ale ak zvolíme vzor vodorovných či zvislých pásov, priestor tak na oko rozšírime či predĺžime. Umiestnením a využitím vlastností zrkadla vzbudíme dojem, že priestor pokračuje aj za ním. Navyše, vďaka odrazenému svetlu zrkadlo zabezpečí presvetlenie celej miestnosti.

Členenie priestoru

Priestor je potrebné rozdeliť na viacero zón. Jednotlivé časti tak dokážu nahradiť chýbajúce izby. V prípade jednoizbového bytu je ideálne spojenie obývačky, jedálne a kuchyne. Okrem spomínaných miestností dokážeme z tohto priestoru vykúzliť aj náhradu za inú. Využitím tapety či iného odtieňa farby a umiestnením malého stolíka získame šikovnú pracovňu.

Kúpeľňa

Pre zväčšenie kúpeľne volíme čo najmenšie obkladačky. WC a kúpeľňu neoddeľujeme. Zbúraním priečky získame nový priestor. Štvorcová vaňa je ideálna pre zachovanie pohodlia a taktiež šetrenie priestoru.

Zariadenie malého bytu

Do malého priestoru volíme nábytok, ktorý efektívne využije priestor. Viacero menších kúskov nábytku vymeňte za veľkú skriňu, ktorú umiestnite do chodby či spálne. Pokiaľ to dispozícia kuchyne dovoľuje, čo najväčšie množstvo kuchynských skriniek by malo byť v nedelenej podobe od podlahy až po strop. Na trhu je dostupných aj množstvo vychytávok nábytku, ktoré ponúkajú možnosť všestranného využitia.