Svetelné clony – žalúzie, rolety a záclony

Aj keď je Slnko dôležitým priateľom ľudstva, niekedy je ho však potrebné regulovať. Najmä počas teplých a slnečných letných dní sú naše domovy prehriate a slnečné žiarenie ich zohrieva ešte väčšmi. Slnečnému žiareniu preto potrebujeme zabrániť v prenikaniu do priestoru nášho obydlia. A nezáleží, či ide o byt alebo rodinný dom.  K tomu nám pomôžu rôzne tienidlá, ako napr. žalúzie,záclony či rolety.

 

Najefektívnejšie je vonkajšie tienenie

Najvhodnejším spôsobom tienenia slnečného svetlavonkajšie žalúzie. Teplo zo žiarenia sa totiž zachytí ešte pred oknami, takže vnútri bude príjemný chládok. Tento typ tienenia je však ťažko realizovateľný. Na vonkajšie žalúzie je potrebné myslieť už pri projekte domu, keďže sa musí vytvoriť priestor na ich zachytenie a umiestnenie v zrolovanom stave. Vonkajšie žalúzie sú zväčša plno automatické s diaľkovým ovládaním.

 

zavesy

 

Žalúzie a rolety

Ak nie je možné zabezpečiť vonkajšie tienenie, ostáva nám už len umiestnenie tieniacich prvkov z vnútornej strany okien. Na zachytávanie svetla sa používajú vertikálne alebo horizontálne žalúzie či rolety. Rolety zachytia takmer 90 % tepla a 100 % slnečného žiarenia. Pri zastretí okien roletami však v miestnosti vzniká úplná tma, čiže sa v nej len veľmi ťažko zorientujeme. Rolety sa využívajú najmä na čiastočné tienenie, to znamená, že sa roleta nestiahne úplne alebo na zabránenie prenikania ranného slnka, ktoré by nás inak rušilo pri spánku. Rovnako dobre roleta reguluje večerné osvetlenie verejných priestranstiev.

 

Domácnosti dnes najviac využívajú žalúzie. Síce nezachytia také množstvo tepla a svetla ako rolety, no zabezpečia viditeľnosť v tienenom priestore a zachovajú priehľadnosť okna. Žalúzie sa vyrábajú najmä z PVC či hliníka, pričom hliníkové majú lepšie schopnosti pri zachytávaní svetla. Do niektorých interiérov sú volené vertikálne žalúzie, ktoré sú v priestoroch veľmi výrazné. Vyrábajú sa najmä z látky či PVC a sú nástupcami niekdajších okenných závesov.