Ako si prerobiť podkrovie

Predstava štýlového bývania v podkroví je v hlavách množstva mladých ľudí. Avšak bývanie v podkroví a najmä jeho konštruovanie či výstavba je veľmi zložitá, a to kvôli špecifickému dispozičnému rozloženiu či technickým nárokom. Je nutné zabezpečiť maximálnu tepelnú izoláciu a kvalitné plastové okná, aby sme sa vyhli únikom tepla cez strechu. Problémom sú aj nosné trámy strechy, ktorých umiestnenie v priestore je potrebné dobre premyslieť, čím sa vyhneme ich prekážaniu v izbách. Kvôli šikmým plochám stropov sa zmenšuje objem miestností a taktiež plocha na aktívne využívanie. Šikmé plochy bránia najmä v pohybe a umiestňovaní väčších kusov nábytku. Ak chceme mať podkrovnú izbu o rozlohe 10 m2, k docieleniu tejto využívanej plochy je potrebné pridať štvrtinu rozlohy.

Zabezpečenie bývania v podkroví si vyžaduje aj nasledujúce kroky:

Tepelná izolácia strechy

K zabráneniu úniku tepla z miestností je potrebné previesť kvalitnú tepelnú izoláciu strechy. Tá je prvým krokom v budovaní podkrovia. Na oteplenie sa odporúča najmä sklenená vata či fúkaná izolácia, ktorá dokonale vyplní každú štrbinu. Tieto dva typy izolácie zabezpečia aj ochranu strechy a väzby, keďže tieto materiály nezadržujú vlhkosť.

Tip redakcie: používajte vždy kvalitné náradie Hitachi

Zabezpečenie svetla v podkroví

Keďže sa obytný priestor podkrovia nachádza priamo pod strechou, na klasické okná bez prítomnosti vikierov zabudnite. Jediným možným zdrojom denného svetla teda ostávajú okná strešné. Tie musia byť vyrobené z kvalitných materiálov, aby sa stali účinnou súčasťou tepelnej izolácie a zároveň neprepúšťali vodu. Ich otváranie v prípade umiestnenia okien v nedostupnej výške sa dá ovládať aj pomocou diaľkového ovládania. Na strešné okná odporúčame primontovať svetelnú clonu, keďže slnko dokáže byť niekedy aj veľmi nepríjemné.

Montovanie priečok

Snažíme sa vyberať čo najľahšie stavebné materiály, aby sme strechu príliš hmotnostne nezaťažovali. Preto sa priečky vyhotovujú najmä zo sadrokartónu či drevotriesky. Ich konštrukcia je časovo nenáročná a v prípade rekonštrukcie sa dajú veľmi ľahko zdemontovať. V prípade, že do podkrovia umiestňujete kúpeľnu, odporúčame použiť zelený sadrokartón, so zvýšenou vodeodolnosťou. Potom si môžete v podkroví užívať napríklad pohodlie vírivky.