Sprchové kúty

Kým kedysi bolo bežné, že v každej kúpeľni mala svoje nezastupiteľné miesto vaňa, dnes tomu tak nie je. Mnohí ľudia dávajú v tejto dobe prednosť sprchovacím kútom – šetria miesto a sú praktické.

Množstvo druhov

Sprchovacie kúty sú ideálne pre všetky kúpeľne, ktoré bojujú s každým centimetrom priestoru. Dnešný trh prináša bohatú ponuku rôznych sprchovacích kútov – oblých či hranatých tvarov, rôznych veľkostí, s použitím rozmanitých materiálov a v poslednom čase i s mnohými funkciami. Do malých kúpeľní sa najčastejšie vyberajú sprchové kúty v tvare štvrťkruhu. Vo väčších kúpeľniach už je možností výberu tvarov viacero. Rozdiely bývajú aj vo vaničkách – tie môžu byť murované, z akrylátu alebo liateho mramoru, prípadne iné. Sprchové kúty sa líšia tiež v systéme otvárania dverí sprchovej zásteny a materiálu, z ktorého je táto zástena zhotovená (plast alebo bezpečnostné sklo).

Moderné sprchové kúty

Výrobcovia prichádzajú so stále lepšími vlastnosťami a funkciami sprchových kútov. Už nejde len o bežné vysprchovanie sa, ale pridávajú sa rôzne prvky, ktoré nám spríjemňujú každodennú hygienu. Samozrejme, špeciálnymi funkciami vybavené sprchové kúty sú tiež finančne náročnejšie a nie každý si ich môže dovoliť. Napríklad sprchové a parné kúty sú zariadením, ktoré vám okrem bežného sprchovania umožní využívať aj úžasné účinky pary. Pritom nejde o suchý (ako vo fínskych saunách), ale naopak vlhký horúci vzduch. Priaznivé účinky pobytu v parnom „kúpeli“ sú uvoľnenie svalov a celkové uvoľnenie organizmu, úľava pri nádche a chorobách dýchacích ciest, prekrvenie pokožky a vyplavenie toxických látok z organizmu a ďalšie. Tieto parné kúty sa dajú kúpiť v rôznych cenových reláciách – niekedy cena začína už na sume okolo 600 Eur, no kvalitnejšie parné kúty sa predávajú v cenách okolo 1000-2000 Eur či viac.

Rádio pre sprchové kúty

Ďalšími nadštandardnými funkciami sprchových kútov bývajú zabudované rádio či CD prehrávač, ručná i zabudovaná sprcha, hydromasážne trysky, farebné LED osvetlenie umožňujúce využívať účinky colorterapie, masáž nôh a mnohé ďalšie funkcie.