Spojenie kuchyne a obývačky

Najväčšiu časť dňa strávi rodina v obývačke. Deti tam majú svoj priestor na hranie, manžel stále miesto pred televízorom. No počas prípravy jedla je jeden člen domácnosti mimo diania. Spojením dvoch miestností – kuchyne a obývačky – získate veľký priestranný priestor, ktorý váš dom či byt prevzdušní a v neposlednom rade zabezpečí stály kontakt s rodinou. Manželka tak môže pri príprave jedla sledovať televízor, dozerať na deti či komunikovať s partnerom. Prepojenie kuchyne a obývačky má mnohé výhody, no taktiež aj záporné stránky. Na ich eliminovanie je pred rekonštrukciou alebo stavbou potrebné dokonale premyslieť funkčnú a estetickú stránku novovzniknutého priestoru. Priestor nesmie byť jednotvárny. Určite si neviete predstaviť veľkú miestnosť, do ktorej by ste len tak umiestnili gauč, kuchynský stôl a linku bez predelenia medzi jednotlivými zónami.

Rozdelenie priestoru

Obývaciu, jedálenskú a kuchynskú časť je potrebné rozdeliť krátkymi priečkami alebo nábytkom. Najčastejšie oddeľujeme kuchyňu od zvyšku priestoru barovým pultom, ktorý čiastočne zakryje dianie v kuchyni alebo murovaným výklenkom či sklenou stenou. Nábytok v jednotlivých častiach priestoru so sebou musí ladiť, no nevolíme výlučne jednu farbu. To isté platí aj pre podlahu. Použitie iného typu podlahy v kuchyni tento priestor krásne opticky oddelí od obývačky a jedálne a miestnosť tiež zatraktívni. Ak už máte v celom priestore jednotnú podlahu, do obývačky zvoľte koberec inej farby.

Kvalitný digestor do kuchyne

Z kuchyne sa pri používaní rôzneho kuchynského náčinia a spotrebičov šíri hluk. Ten aspoň čiastočne zjemníme umiestnením kvetov do priestoru, použitím malých kobercov alebo závesov na oknách, ktoré znemožnia tzv. ozývanie sa zvuku. Pri varení vznikajú aj nie vždy príjemné vône, preto by sme nemali zabúdať na vysokovýkonný digestor. Ak máte návštevu a v bežnej kuchyni neporiadok, nie je to žiaden problém. Jednoducho zavriete dvere a máte vyriešené. No pri spojenom variante vidno z obývačky do kuchyne takmer všetko. Táto skutočnosť nám teda nedáva inú možnosť, ako udržiavať stály poriadok.