Slnečník na záhradu

Letné lúče slnka sú dôležitým indikátorom najobľúbenejšieho a najteplejšieho obdobia roka. Leto prichádza a s ním aj množstvo posedení na terase či záhrade. Slnko však nemusí byť vždy príjemné. Pri sedení v teplom počasí oceníme tieň, ktorý si ľahko zabezpečíme slnečníkom . Pod slnečníkom si vytvoríme príjemné miesto s chládkom a aspoň na chvíľku si tak oddýchneme od teplého a intenzívneho slnečného žiarenia.

Stavba slnečníka

V obchodoch so zariadením pre našu záhradku nájdeme množstvo druhov slnečníkov. Od klasicky až po mohutné a štýlové kúsky. Ich cena je závislá od rozmerov a materiálov, z ktorých je slnečník vyrobený. Konštrukcia všetkých slnečníkov je takmer úplne rovnaká. Stačí si predstaviť väčšieho brata dáždnika. Oporná časť je vyrobená buď z dreva alebo kovu, najčastejšie z hliníka. Tieň zabezpečuje tkanina či iný materiál, ktorý drží na opornej časti. Slnečníky sa ovládajú sa buď na kľuku alebo tie menšie klasickým dáždnikovým systémom.

Niekoľko typov pre slnečník

Slnečník by mal mať dostatočné rozmery, ktoré by zabezpečili tieň pre minimálne dve osoby. Ak má byť súčasťou posedenia, mal by tieniť všetky plochy určené na sedenie. Čím tmavšiu farbu slnečníka si vyberieme, tým bude priestor pod ním tmavší, avšak tmavá farba pohltí v porovnaní so svetlými odtieňmi väčšie množstvo tepla, preto nám bude pod tmavým slnečníkom teplejšie ako pod svetlým. Slnečník so silnejšou konštrukciou je síce drahší, avšak jeho trvácnosť je v porovnaní s labilným kusom oveľa dlhšia a je viac odolný voči poveternostným podmienkam či dažďu.

 

Nezabúdame zabezpečiť dostatočné zakotvenie slnečníka . Jeho konštrukcia je zvyčajne ľahká, preto je jeho stabilitu potrebné zabezpečiť ťažkým stojanom či slnečník zaprieť o dieru v strede stola.