Moderné je šetriť so šikovnými pomocníkmi

O šetrení sa hovorí veľa. V súvislostí s peniazmi aj s energiou a životným prostredím. Nakoľko sa to naozaj využíva v praxi je však otázne. Dôležité je niekde začať. Dosiahnuté výsledky nás budú motivovať v tom, aby sme pokračovali a vylepšovali, čo sa dá. Šetrenie energie by nám malo priniesť uspokojenie v dvoch fázach. Prvá je samozrejme tá, ktorá je pre nás najhmatateľnejšia a to je naša peňaženka. Takže by sme šetrenie mali vidieť na ušetrených peniažkoch. Druhá fáza tiež nie je zanedbateľná. A to je šetrenie energie a tým aj životného prostredia. Možno výsledok nie je viditeľný tak skoro, ale je dobré vedieť, že sme k tomu prispeli.

Začíname šetriť

Nuž ale dôležité je začať. A to sa dá dvojako – zmenou našich zvykov. Mali by sme byť zodpovednejší a vypínať svetlo, vodu, v čase keď ju práve nepotrebujeme. Mali by sme zabezpečiť, aby úniky tepla boli čo najmenšie. Ak sme disciplinovaní, veľa spôsobov šetrenia zvládneme aj sami. Alebo ak nie sme práve takéto typy ľudí a máme deti, ktoré je ťažšie odsledovať, môžeme skúsiť druhý spôsob a to využiť pomôcky.

Dômyselné šetrenie

V súčasnosti existujú pomôcky, ktoré zabránia úniku energie počas pohotovostného režimu televízora alebo iných spotrebičov. Takto môžeme šetriť energiu aj pri nabíjaní mobilu. Vďaka vypínaču nabíjačky prestane prúdiť elektrina, hneď po nabití telefónu. A samozrejme, poznáte situáciu keď odbiehate od počítača, jednoduchým stlačením gombíka ho však môžete uspať. Dobrá pomôcka je tzv. Fridge Alert, ktorý vám oznámi, ak nezatvoríte chladničku úplne.

 

Stand-by killer odpojí tv od prívodu elektrickej energie po prechode tv do stand-by režimu.

Teplo, svetlo a voda

Už samozrejmosťou sú šetrné žiarivky alebo LED osvetlenie. Výmenou starých žiaroviek ušetríme kopec energie. Úsporu tepla dosiahneme, keď zabezpečíme, aby teplo neunikalo. Takže je dôležité zabezpečiť dobré tesnenie ventilov. Na prehriatie radiátora nás upozorní termosenzitívna páska alebo indikátor tepla. A efektivitu radiátorov zvýši hliníková fólia. Šetrenie vody nám pomôžu zabezpečiť šetriče, ktorými môžeme vybaviť vodovodné kohútiky, sprchovú hlavicu, ale aj šetrič vody do WC.

 

Výmenou bežného prietokového filtra za filter úsporný dokážete ušetriť viac ako 50 percent vody. Voda pretekajúca úsporným filtrom (násadou) sa obohacuje o vzduchové bublinky a takzvane perlí.

Pre viac info navštívte stránky www.ecoprodukt.sk