Šatníkové skrine podľa pravidiel

Kúpa vstavanej skrine je investíciou a zároveň rozhodnutím, ktoré by ste nemali ľutovať ani po niekoľkých rokoch. Je preto lepšie prísť do predajne už s konkrétnymi predstavami o rozložení priestoru, rozmeroch ako aj celkovom vzhľade. Po tom, ako si stanovíte minimálny a maximálny rozpočet, začnite s plánovaním ešte u Vás doma.

 

Ako začať

Začnite tým, že si pripravíte zoznam vecí, ktoré budete v skrini skladovať. – Máte veľa topánok?
– Potrebujete si väčšinu oblečenia zavesiť, alebo sa Vám skôr zídu priestory na uloženie zložených svetrov a nohavíc?
– Budete do skrine ukladať tiež veci s väčšou hmotnosťou (nepotrebné knihy, hrnce, vysávač, kufre…)?
– Potrebujete zásuvky na uloženie bielizne alebo preferujete samostatnú komodu?
– Chcete si vyčleniť samostatný priestor pre každého člena domácnosti?

Zameranie priestoru

Zodpovedaním týchto otázok získate základnú predstavu o požiadavkách na Vašu vstavanú skriňu. Ďalším krokom, ktorý je nevyhnutné urobiť, je odmerať si priestor, ktorý máte k dispozícii. Uistite sa, že pri meraní ste neprehliadli rozdiely v rozmeroch vrchnej a spodnej časti múru, ako aj pravej a ľavej strany. V prípade panelákových domov sú krivé steny bežnou súčasťou bytu. Zmerajte si každú stenu a načrtnite približný plán skrine. Hĺbka skrine by mala byť minimálne 60 cm, šírka okolo 1m a výška jednej poličky aspoň 30 cm. Pri rešpektovaní týchto rozmerov si skúste vytvoriť viacero hrubých náčrtov, pričom sa môžete inšpirovať nasledujúcimi odporúčaniami:

- Návrh vešiakovej skrine

Rohy sú v prípade vstavanej skrine miestami, ktoré sú najťažšie prístupné. Vyčleňte tu priestor pre oblečenie, ktoré používate najmenej. Najčastejšie sú to dlhé kabáty – preto je vhodné do rohu umiestniť šatníkovú zostavu pre dlhé šatstvo. Dvojité vešanie je omnoho úspornejšie, preto aj v prípade, že Váš šatník obsahuje veľa oblekov či kostýmov, zvoľte radšej tento variant.

- Návrh políc

Vrchné police sú spravidla využívané na odloženie zriedka používaných predmetov, môžu byť teda o niečo rozmernejšie. V prípade, že chcete ušetriť, zvoľte menší počet rozmernejších políc a vyplňte ich košíkmi na spodnú bielizeň, ktoré pôsobia esteticky a nahradia drahé zásuvky či komody.

- Návrh zásuviek

Zásuvky sú atraktívnym ale aj finančne náročným doplnkom vstavanej skrine. Mnohé z nich sú používané denne, preto by mali byť ľahko prístupné. Umiestnite ich teda čo najviac k stredu skrine tak, aby bol zabezpečený dostatočný priestor pre ich otváranie. Jednotlivé plány si so sebou vezmite do predajte – rozhodnete sa tak rýchlejšie a efektívnejšie.