Šatník

Máte problém uskladniť všetky svoje veci a zabezpečiť v nich prehľad? Všetky vaše problémy vyrieši šatník. Samostatná miestnosť v dome, ktorá je určená výlučne na ukladanie vecí bude určite ocenená každou domácou pani.

Výhody šatníka

Šatník výrazne šetrí priestor v byte. Ak je jeho súčasťou, v izbách už nepotrebujete žiadne skrine na oblečenie či topánky. Výhodou je najmä jeho prehľadnosť, keďže oblečenie nie je skryté za dvierkami.

Organizácia šatníka

Na odkladanie vecí sa využívajú hlavne montované poličky, ktoré nachádzajú miesto na troch stenách šatníka. Zavesenie búnd, košieľ či oblekov zabezpečíte umiestnením tyčky na vešanie. Šatník má výšku ostatných izieb v byte, preto nie je mnoho poličiek umiestnených pri strope ľahko dostupných. Tie využívame na odkladanie sezónnej obuvi či nepotrebných vecí uložených v škatuliach. Oblečenie v šatníku nie je izolované tak ako v skriniach, preto je zabezpečené jeho neustále vetranie. Veci sú tak neustále priedušné a svieže.

 

 

 

Prevedenie

Prístup do šatníka môže mať rôzne formy. V moderných interiéroch sú šatníky súčasťou spální. Medzi týmito dvoma izbami je umožnený voľný prechod bez akýchkoľvek dverí. Priestor je však opticky oddelený inou farbou stien či podlahy. Do niektorých šatníkov sa však aj naďalej vchádza dverami, ktoré sa od ostatných v byte ničím nelíšia. Pri šatníku s dverami však musíme zabezpečiť neustálu cirkuláciu vzduchu v miestnosti s oblečením. Keďže sa v nej zväčša nenachádza okno, vetranie je uskutočňované cez priečky, ktoré nie sú vystavané úplne k stropu.

Pri rekonštrukcií bytových priestorov býva zriadenie šatníka veľmi zložité z dispozičných dôvodov priestoru. Vyčlenením plochy na šatník sa izba výrazne zmenší, teda jej využitie bude obmedzené. Na začlenenie šatníka ako súčasti bytu treba preto myslieť už pri jeho projektovaní.