Sadrokartón a jeho vlastnosti

Stropné podhľady, naoko murované a vysvietené poličky na stenách. To všetko by ste pomocou klasického stavebného materiálu stvorili len veľmi ťažko. S tabuľovým sadrokartónom si však malé múry zložíme veľmi jednoducho. Sadrokartón je materiál, ktorým veľmi rýchlo prevediete malé, ale aj veľké interiérové zmeny. Bez zbytočnej námahy, času a špiny si aj sami zložíte priečky, rôzne interiérové vychytávky alebo obložíme podkrovie. Sadrokartón kúpime vo forme dosiek, ktoré sú veľmi ľahko rezateľné. Sú dostupné azda v každých stavebninách v rôznych prevedeniach a hrúbkach. Štandardizované rozmery tabúľ sú 1,2 x 2 m.

Cena sadrokartónu

Cenu sadrokartónu určuje jeho hrúbka. Jeden m2 štandardnej sadrokartónovej tabule hrúbky 12,5 mm stojí v priemere 2,5 €. Štandardnú sadrokartónovú dosku bielej farby použíme v normálnych podmienkach, takže v interiéroch bez zvýšenej vlhkosti, najmä ako obkladový materiál stien.

 

Sadrokartón do kúpelne

Zelená sadrokartónová doska je určená do miest so zvýšenou vlkosťou. Impregnované dosky používame v kúpeľniach na predely záchodu a vane, na vstavané poličky či v kuchyniach okolo kuchynského dresu. Hlavne v priemyselnej výstavbe sa využíva protipožiarny sadrokartón, ktorý má zvýšenú odolnosť voči ohňu. Dosky tohto sadrokartónu sú obvykle červené.

Montáž sadrokartónu

Pri realizácii sadrokartónového riešenia musíme vopred postaviť konštrukciu z kovu, ktorá drží celú váhu. Ju následne obkladáme doskami. Zelený a červený sadrokartón je značne ťažší, ako obyčajný biely, preto aj kovová konštrukcia musí byť pevnejšia. Preto zvolíme odolnejší kov alebo konštrukciu zhustíme.