S lazúrami sa krása dreva nepominie

Je to mejkap, ktorý pristane každému kúsku dreva. Lazúra zvýrazní kresbu letokruhov a znásobí jeho krásu pod lúčmi svetla. Kým my sa kocháme touto nádherou, drevo má úplne iné pocity. Je pod ochranným štítom, ktorý ho ubráni pred starnutím. Odpudzuje vodu, filtruje prudkú žiaru slnka a tlmí nepohodu vrtochov počasia.

Toto všetko sa deje bez ohľadu na to, či ide o záhradný nábytok, drevený plot, dosky záhradného domčeka, altánok alebo drevený kvetináč s rozkvitnutou výsadbou. Hoci by boli všetky vyrobené z rovnakého druhu dreva, druh lazúry, ktorý použijete, rozhodne o ich budúcnosti.

 

tenkovrstva lazura

 

Tenkovrstvá alebo hrubovrstvá?

Odpoveď na túto otázku je možno jednoduchšia, ako by ste čakali. Tenkovrstvá lazúra chráni drevo tesne pod jeho povrchom. Je jeho súčasťou, nasiaknutá v jeho vláknach. Vo chvíli, keď s vláknami zostarne, pre obnovu postačí nový náter. Bez brúsenia, bez námahy. Ak túto chvíľu prešvihnete, nič sa nestane. Drevo sa správa, ako by bolo bez náteru. I to je dôvod, prečo patrí na ploty, bránky a všetky plochy, ktoré sú vystavené dažďu a nečasu.BalakrylDixol ochráni drevo po dobu troch rokov bez ohľadu na to, či zvolíte bezfarebný náter, alebo niektorý z populárnych odtieňov.

Hrubovrstvá lazúra vytvára na dreve ochranný film. Je ako lak či vrstvička plastu, ktoré chránia drevo na jeho povrchu. Kým je všetko pod strechou, alebo na zvislých plochách, po ktorých stečie voda, všetko je v poriadku. Vo chvíli, keď sa však voda dostane pod lazúru, nemôže uniknúť. Drevo hnije a lazúra prestáva plniť svoj účel. To sa stáva na plotových latkách, drevených terasách, zábradliach i lavičkách. Hoci hrubovrstvá lazúra nie je citlivka, zradu prináša na takýchto miestach drevo samotné. Skaza prichádza nepozorovane a iba niekedy ju prezradí lúpajúca sa lazúra. BalakrylTelux má krásny zamatový leska vytvára prekrásny povrch ako na nábytku. Vašou úlohou bude len pretrieť ho každých päť rokov novou vrstvou. Na dobre chránenom mieste však bude starnúť omnoho pomalšie.

Obe lazúry sú rýchloschnúce, ekologické a s minimálnym zápachom pri natieraní. Keďže boli namiešané pre potreby domácností, vyhovujú aj prísnym pravidlám pre použitie na detskom nábytku.

 

Napúšťadlo chráni z vnútra

Kým sa pustíte do prvého náteru lazúrou, mali by ste pomyslieť na to, aby bolo drevo chránené aj vo chvíli, keď ochranný náter začne starnúť. Riešením je biocídne napúšťadlo. Na prvý pohľad môže vyzerať ako saponátová voda, ktorá pení pod valčekom a po nátere ju na dreve nevidieť, v skutočnosti však do hĺbky troch milimetrov vznikla neviditeľná bariéra, ktorá bráni rastu húb a odradí aj škodlivý hmyz. Zväčša je to práve napúšťadlo, ktoré dokáže pridať drevenému plotu či terase desať i pätnásť rokov života navyše. Balakryl napúšťadloje úplne bez zápachu a dokáže vytvoriť ochrannú bariéru i tam, kde sa drevo dotýka betónu.

Správne náradie šetrí čas

K napúšťadlu patrí valček z nylonu (so zeleným prúžkom), lazúram svedčí lazúrovací štetecProGold s dlhým, končistým vlasom, ktorý dokáže vyhladiť hrubovrstvú lazúru k dokonalosti. Ak však príde na záhradný nábytok, bavlnenou handričkou sa dostanete aj do nedostupných častí.