Ratanové kreslo a jeho údržba

 

Ratanový nábytok si našiel svoje uplatnenie v interiéri ako aj v exteriéri. Tento typ nábytku má veľa výhod, i keď sa nájdu aj tie menej svetlé stránky ratanového nábytku.

náš tip: Levný nábytek

Ratan

Ratan je druh popínavej dreviny rastúcej v tropických oblastiach. Ide teda o prírodný materiál, ktorý sa uplatňuje najmä na výrobu nábytku a to hlavne pre svoju pružnosť, pevnosť a zároveň dlhú životnosť, pričom nie je ani veľmi cenovo náročný.

Ratanové kreslo

Obľúbeným prvkom ratanového nábytku, ktorý si môžeme dopriať azda do každého interiéru (ale tiež exteriéru), je ratanové kreslo. To môže mať rôzne podoby. Na trhu kúpime okrem kresiel typického vzhľadu aj atypické či rôzne relaxačné kreslá a obľúbené sú aj hojdacie ratanové kreslá. Podľa spôsobu spracovania máva ratan rôzne farby od prírodnej svetlohnedej, až po čiernu. Takže vaše ratanové kreslo môže mať takéto farby. Niektoré kreslá sú celovypletané, alebo kombinované s inými materiálmi ako drevo či kov. Obzvlášť pohodlné sú čalúnené ratanové kreslá. Avšak aj celovypletané kreslá možno doplniť vhodným čalúnením, ktoré býva neraz v cene daného kresla.

Kam s kreslom

Ratanové kreslo sa hodí do rôznych častí interiéru. Možno si ho umiestniť do obývačky, do chodby či do spálne. Vďaka širokej ponuke a rôznym farebným ako aj dizajnovým prevedeniam sa dá vybrať ratanové kreslo skutočne do každého typu intieriéru. Ratan sa však osvedčil aj ako moderný a originálny záhradný nábytok. Ratanové kreslá teda môžete mať aj na balkóne, terase či v altáne. Pri výbere však treba brať ohľad na to, či dané kreslo je určené na použitie vo vnútri, alebo zvládne aj vonkajšie podmienky.

Údržba kresla z ratanu

Spôsob ošetrovania nie je nijako náročný. Ratanový nábytok sa môže v prípade potreby poutierať vlhkou utierkou, povysávať či povymetať. Odporúča sa z času na čas obnoviť náter laku, aby si ratanový nábytok dlho uchoval svoj pôvodný vzhľad a predĺžila sa jeho životnosť. Aj do exteriéru určený ratanový nábytok však radšej chráňte pred nepriazňou počasia, aby sa zbytočne neznižovala jeho životnosť a uskladnite ho v kôlni či v garáži (obzvlášť v zimných mrazoch).