Prestavba bytového jadra

Kameňom úrazu všetkých starších bytov je určite sociálne zariadenie. Umakartové jadrá dnes už nespĺňajú funkčné, no najmä estetické požiadavky moderného človeka. Preto sa väčšina majiteľov bytov rozhoduje pre jeho kompletnú rekonštrukciu, ktorá značne vylepší podmienky bývania v paneláku.

Výmena umakartového jadra

Rekonštrukcia bytového jadra nie je taká jednoduchá, ako by sa nám mohla na prvý pohľad zdať. Za samotným umakartom sa nachádza množstvo inštalácií, či už vodovodných alebo elektrických, ktoré musíme zachovať. V paneláku nebývame sami, takže susedov nemôžme našou rekonštrukciou zaťažovať. Umakartové jadro začíname rekonštruovať na stavebnom úrade daného mesta či na bytovom družstve. Rekonštrukciou síce príliš neovplyvňujeme vlastnosti stavby, no povolenie je predsa potrebné. Postavať novú kúpeľňu namiesto jadra nie je malina. Musíme zachovať už spomenuté rozvody, šachtu, ktorá sa nachádza za záchodom. Na viac rozmiestnenie vybavenia kúpeľne v tak malom priestore si vyžaduje dlhé premýšľanie. Preto si na vypracovanie projektu či na jeho realizáciu zavolajte odborníkov.

 

Meníme dispozíciu

Projekt je dôležitý najmä z priestorových dôvodov. Dôležité je najmä rozhodnutie, či chcete rekonštrukciou získať rozmernejšiu kúpeľňu, do ktorej však budete musieť zakomponovať aj dovtedy samostatne stojace WC. Zložením umakartu zo stien získate priestor na viac, avšak na to, aby ste na stenu umiestnili obklad ju musíme obmurovať či zvoliť rôzne odľahčené materiály, ktorými stavbu príliš hmotnostne nezaťažíme. Často sa používa aj sadrokartón, ktorý sa vyznačuje jeho veľmi rýchlou konštrukciou. Pri osádzaní sanity dbajme najmä na spádovanie vane. Ak chceme meniť jej priestorové usporiadanie, bude potrebné prerábať inštalácie. Ak sa rozhodnete skoncovať so starým bytovým jadrom, pripravte sa na obmedzený režim v dĺžke trvania minimálne 14 dní a finančnými výdavkami vo výške minimálne 2000 €.