Posuvné dvere – výhody a nevýhody

Výhod, ktoré charakterizujú posuvné dvere, je hneď niekoľko. Posuvné dvere sa uplatnia všade tam, kde sa nedajú použiť dvere klasické. My sa teraz zameriame na posuvné dvere pre vstavané skrine. Posuvné dvere zaberajú síce o pár centimetrov väčšiu časť vstavanej skrine ako bežné dvere ale nepotrebujú priestor pred skriňou ako dvere krídlové.

Rámy pre posuvné dvere

Rámy posuvných dverí nie sú len estetickým prvkom pre vstavané skrine. Platí však, že tvar a farba dotvárajú vzhľad skrine. Oceľové rámy posuvných dverí sú v porovnaní s hliníkovými lacnejšie, ale nie nekvalitnejšie. Hliníkové rámy pre posuvné dvere pôsobia luxusnejším dojmom ako oceľové a viacero výrobcov na ne poskytuje predĺženú záruku. Hliníkové sú ľahšie a povrchovo stálejšie ako oceľové.

Kovanie pre posuvné dvere

Zárukou spokojnosti využívania posuvných dverí je výber kvalitného kovania. Kvalitné kovanie pre posuvné dvere zaručí dlhú životnosť, bezchybnú funkčnosť a v neposlednom rade tichý chod. Kovanie by malo byť tou poslednou časťou posuvných dverí, na ktorej by ste mali šetriť.

Šírka posuvných dverí

Šírka posuvných dverí pre vstavané skrine je závislá od rozloženia vnútornej časti. Príliš široké posuvné dvere sa vďaka veľkej výplni stávajú priveľmi ťažkými a ich ložiská sú nadmieru namáhané a znižuje sa ich životnosť. Príliš úzke dvere zase zhoršujú prístup k úložnému priestoru.

Výplň pre posuvné dvere

Najbežnejšou výplňou pre vstavané skrine je drevotrieska o hrúbke 10mm. Čoraz viac populárnejším sa stávajú posuvné dvere, ktorých výplň tvorí zrkadlo alebo materiály s vysokým leskom. Nakoľko sú posuvné dvere jedinou viditeľnou časťou vstavanej skrine, treba výberu materiálu venovať dostatočnú pozornosť. Správnym výberom môžme získať nielen dokonalý úložný priestor ale aj estetický interiérový doplnok.

Posuvné dvere s automatickým doťahovaním

Tlmiaci systém s automatickým doťahovaním pre vstavané skrine a ich posuvné dvere je novinkou v ponuke vstavaných skríň. Dvere vybavené tlmiacim mechanizmom sa pomocou tlmiča automaticky doťahujú a následne fixujú na určenej pozícii.