Posteľná bielizeň – krep, flanel či hodváb

Pri výbere posteľnej bielizne majú viaceré domácnosti problém nielen s voľbou toto správneho vzoru, no najmä materiálu. Posteľná obliečka je v priamom dotyku s naším telom počas spánku. Jej vlastnosti by mali preto zabezpečovať príjemný spánok bez žiadneho rušivého efektu. Obliečky sa vyrábajú z viacerých druhov materiálov, z ktorých je takmer každý iný. Dúfame, že nasledovné informácie vám ponúknu prehľad o materiáloch na výrobu posteľnej bielizne a o ich vlastnostiach.

Bavlna

Najvyužívanejším materiálom, z ktorého sú zhotovované obliečky na periny či vankúše je bavlna. Bavlna je veľmi pevná, vďaka čomu má bielizeň veľmi dlhú výdrž, no na druhej strane táto vlastnosť spôsobuje problémy pri žehlení. Bavlna je jemná na dotyk a zabezpečuje priedušnosť periny. Tento materiál je vhodný najmä pre ľudí, ktorí sa nadmerne potia, pretože bavlna zo všetkých ostatných materiálov najlepšie pije pot.

 

Krep

Problémy so žehlením posteľnej bielizne vám navždy vyrieši krep. Krepová úprava bavlnenej obliečky spočíva v rozličnom rozložení hustoty vlákien v tkanine. Obliečka má preto členitý povrch, vďaka ktorému ju netreba žehliť. Krepová úprava bielizne si zachovala všetky vlastnosť bavlny, no ráno sa často budete zobúdzať s viditeľnými odtlačkami reliéfu bielizne na vašej pokožke.

Flanel

Najmä v zime často siahame po teplejšej perine. Čo však, ak takú nemáme? Tento problém hravo vyrieši posteľná bielizeň z flanelu. Prečesaním ľanových a bavlnených vlákien je flanel nadýchaným materiálom, ktorý navyše poskytuje hrejivé vlastnosti. Úprava prečesávaním však po čase spôsobuje oddeľovanie jednotlivých vlákien od obliečky, čo pôsobí veľmi neesteticky.

Hodváb a damask

V lete sa naopak snažíme voliť chladivú posteľnú bielizeň, ktorou je určite tá hodvábna. Hodváb je veľmi jemný materiál, ktorý si vyžaduje aj jemné zaobchádzanie. Jeho odnož, materiál damask, však vďaka prímesi ľanových vlákien vlastnosť ľahkého poškodenia odstránil.