Pokladanie plávajúcej podlahy

Pre plávajúcu laminátovú podlahu sa rozhoduje väčšina domácností. Je cenovo veľmi dostupná, estetická a jej údržba veľmi ľahká. Vďaka veľkému množstvu vzorov sa dá doladiť naozaj do každého interiéru. Výhodou plávajúcej podlahy je aj celkom jednoduchá montáž. Stačí sa naučiť základné pravidlá a montáž pôjde každému domácemu majstrovi ľavou zadnou.

Podklad pod plávajúcu podlahu

Plávajúca podlaha je vhodná pre všetky typy podkladov. Nezáleží na tom, či sa kladie na betónový poter alebo starú PVC podlahu, parkety či dlažbu, táto podlaha sa vždy prispôsobí. Všetky jemné nerovnosti budú odstránené bielou penovou fóliou, ktorá sa rozloží po celej ploche miestnosti. Na ňu kladieme jednotlivé lamely podlahy. V prípade, že sú nerovnosti na podlahe veľmi veľké alebo je plávajúca podlaha kladená na nie dobre tepelne zaizolované miesto, penovú fóliu vymeníme za platne tvrdeného polystyrénu zelenej farby.

 

Ako klásť plávajúcu podlahu?

Prvým krokom ku kladeniu plávajúcej podlahy je založenie prvého radu. Plávajúcu podlahu kladieme kolmo na dvere, aby sme rozložili tlak pri vstupe do miestnosti na viacero lamiel, inak by sa nám lamela pri dverách časom prepadla. Plávajúca podlaha sa vyznačuje tepelnou rozťažnosťou. Preto lamely kladieme minimálne 1 cm od steny. Trikom, ako rovnomerne dodržiavať tento odstup od steny je napílenie si malých kolíčkov, ktoré vkladáme medzi stenu a prvé lamely od nej. Spoje medzi lamelami sa snažíme striedať tak, aby ich dva rady vedľa seba mali umiestnené na rozličných miestach. Preto každú druhú lamelu na začiatku radu zapílime, najlepšie priamočiarou pílou.

Po položení podlahy na celú miestnosť odstupy od stien zakryjeme lištami, ktoré na stenu buď priskrutkujeme alebo nalepíme. Na trhu sú dostupné aj lišty, do ktorých sa ukryjú všetky káble. Najmä televízne káble nám preto už viac nebudú zavadzať.