Domáce plynové ohrievače

Samostatné plynové ohrievače sú ideálne na prechodné vykurovacie obdobie ako aj tuhé zimy, či doplnkové ohrievanie chalupy. Fungujú na princípe spaľovania tekutého plynu (propán, bután), pričom neznečisťujú životné prostredie, majú vysoký tepelný výkon a zároveň produkujú stále a príjemné teplo.

Výhody plynových ohrievačov

Výhody plynových ohrievačov by sme mohli zhrnúť do troch bodov: 1. Sú dokonale mobilné, keďže nie sú pripojené k žiadnemu externému zdroju energie. Bežne sú vybavené kolieskami, teda ani väčšia hmotnosť nie je prekážkou.
2. Sú jedným z najekonomickejších riešení, keďže si nevyžadujú špeciálnu montáž a dokážu efektívne vyhriať priestor pri nízkej spotrebe plynu.
3. Výrobky podliehajú prísnym pravidlám v podobe technických noriem (EN 449), čo zaručuje vysoký stupeň bezpečnosti a spoľahlivosti.

Typy domácich plynových ohrievačov

– Technológia infračerveného žiarenia – je založená na ohrievaní telies v dosahu ohrievača, čim je zaručená vyššia efektívnosť ohrevu vo vymedzenom priestore. Je preto vhodnejší na ohrev zóny ako na vyhrievanie väčšej miestnosti.
– Technológia modrého plameňa – využíva spaľovanie plynu na vytvorenie prúdu teplého vzduchu. Ohrieva teda v prvom rade vzduch a až potom predmety v miestnosti. Takýto ohrievač je vhodnejší na plošné vykurovanie.

Oba typy ohrievačov musia byť používané len v dobre vetraných miestnostiach! Najnovším a zároveň najbezpečnejším riešením sú ohrievače fungujúce na princípe katalýzy. Spaľujú plyn pri nízkej teplote bez použitia plameňa, čím sa predchádza produkcii oxidu uhličitého. V tomto type ohrievača teplo prúdi panelom keramických vlákien a je tak dokonale homogénne. Na našom trhu sa však zatiaľ nevyskytujú.

Bezpečnosť nadovšetko

Pred kúpou domáceho plynového ohrievača sa ubezpečte, či vybraný výrobok zodpovedá norme EN 449, ktorá sa týka všetkých druhov plynových ohrievačov. Niektoré výrobky naviac ponúkajú bezpečnostné prvky, akými je napríklad systém kontroly plameňa. V prípade, že dôjde k jeho vyhasnutiu, automaticky je prerušený prívod plynu a nehrozí otrava či nebezpečenstvo výbuchu.