Písacie stoly

Písací stolík je neoddeliteľnou súčasťou našich interiérov. Nájdeme ho takmer v každej detskej izbe a tiež má svoje miesto v pracovni. Výber písacieho stolíka nemožno brať na ľahkú váhu, obzvlášť ak ho vyberáme pre naše deti, ktoré pri ňom trávia veľa času.

Rozmery

Písací stolík môže mať rôzne rozmery. Ak je izba, kde bude stolík umiestnený, veľmi malá, je nutné prispôsobiť tomu aj veľkosť písacieho stola. Preto si pred kúpou zmerajte priestor, kam chcete stolík umiestniť, aby ste získali predstavu o vhodných rozmeroch. Veľkosť stolíka závisí tiež od toho, či na ňom plánujete mať položený počítač, alebo nie.

Doska písacieho stolíka však musí byť dosť priestranná a vhodná je matná povrchová úprava. Čo sa týka výšky stolíka, tak tá by mala byť medzi 70-80 cm, pričom existujú aj stolíky polohovateľné, ktoré „rastú“ s dieťaťom. Takisto sa predávajú aj stolíky s náklapnou doskou, čo umožňuje ešte lepšie prispôsobovať stolík aktuálnym potrebám jeho užívateľa.

Čo si ešte všímať?

Ďalšie veci, ktoré je dobré si všímať pri výbere, sú materiál a rôzne prvky ako zásuvky, prídavná polička na počítač a iné. Materiálom, z ktorého bývajú písacie stolíky zhotovené, môže byť masív, drevotrieska, laminát ale tiež kov v kombinácii s drevom či plastom. Dbajte na to, aby všetky použité náterové látky boli certifikované a bezpečné!

Dobrý písací stolík, či už do detskej izby alebo do pracovne, by mal mať tiež zásuvky na odkladanie dôležitých dokumentov, či iných drobností. Obzvlášť v malých interiéroch je každý zásuvka dobrá. Niektoré písacie stolíky mávajú v spodnej časi zabudovanú výsuvnú poličku na klávesnicu počítača, čo je taktiež veľká výhoda, nakoľko tento prvok ušetrí miesto na samotnej doske stolíka. Písací stolík by tiež mal ladiť s ďalším zariadením miestnosti – čo sa týka farebnosti, materiálu i celkového dizajnu.

Kam písacie stoly umiestniť?

Aj keby ste kúpili ten najlepší písací stolík, celý výsledok by bol nanič, keby ste ho umiestnili nesprávne. Písací stôl je vhodné umiestniť do blízkosti okna. Pravákom by svetlo na stôl malo dopadať z ľavej strany a ľavákom zasa z pravej strany. Dôležité sú aj doplnky písacieho stolíka. Aby bol na ňom dostatok miesta na prácu, musí na ňom byť poriadok. Preto sú praktickým doplnkom rôzne stojany na perá a ceruzky.

Cena písacieho stola

Za jednoduchý písací stolík menších rozmerov zaplatíte zhruba okolo 50-60 Eur. Ceny potom závisia od materiálov, rozmerov ako aj od výrobcu. Okrem toho si môžete nechať písací stolík zhotoviť aj namieru u remeselníka. To je vhodné obvzlášť pre tých, ktorým štandardné rozmery písacích stolíkov nevyhovujú.