Pestovanie zeleniny na balkóne

Nemáte vlastnú záhradku a túžite po domácej zelenine? Skúste si vytvoriť svoju minizáhradku na vašom balkóne . Pestovaním vlastnej zeleniny si zabezpečíte, že bude vždy čerstvá a zbavíte sa obáv z množstva chemických látok či rôznych baktérií prítomných v kupovanej zelenine. Záhradka na balkóne zvýši využívanie čerstvej zeleniny vo vašej kuchyni, teda pestovaním budete nútení stravovať sa omnoho zdravšie ako doteraz.

Čo pestovať?

Nie každý druh zeleniny je možné pestovať v podmienkach balkónu či terasy. Keďže rastliny rastú v kvetináčoch, zelenina s veľkými koreňmi by nemala dostatok priestoru na rast. Kvôli tomu v črepníkoch nepestujeme koreňovú zeleninu, ako napr. mrkva, pretože jej koreň by sa vplyvom nedostatku priestoru zdeformoval, čím by sa stal v kuchyni nepoužiteľným. Na pestovanie v kvetináčoch sú ideálne bylinky, hlávkový šalát, reďkovka či kríčkové paradajky. Z petržlenu pestovanom na balkóne využívame hlavne vňať.

 

Zelenine vytvorte vhodné podmienky pre rast

Pred nasadením konkrétneho typu zeleniny je potrebné preštudovať si podmienky jeho rastu. Na základe nich volíme druh substrátu a najmä veľkosť kvetináča. Na pestovanie byliniek vám vystačí malý kvetináčik, avšak pri paradajkách je potrebné sadeničky vysadiť do objemnejších nádob, napr. vedier. Kvetináč by mal mať na spodnej strane dierku pre odtok vody. Snažíme sa vyhýbať využívaniu misiek pod kvetináče, ktoré sú zdrojom vlhkosti. Práve vlhké prostredie by mohlo prilákať množstvo škodcov, ktorí by našu zeleninu rýchlo zlikvidovali.

Kam kvetináče so zeleninou umiestniť?

Vysadenú zeleninu umiestňujeme na miesta podľa ich nároku na slnečné žiarenie. Zelenina, ktorej plody dozrievajú vplyvom slnka by mala byť umiestnená na najslnečnejšej časti balkóna . Naopak tieňomilné rastlinky ako reďkovka či ľuľok zemiakový umiestňujeme na tienisté miesta. Dbajte aj na estetickú stránku vašej záhradky na balkóne, ktorá sa môže stať užitočnou náhradou za množstvo trvaliek či iných kvetín pestovaných na balkónoch.