Okrasná záhradka

Obmedzený priestor ešte neznamená, že na ňom nemôže byť okrasná záhradka plná kvetov. Na druhej strane môže byť výber tých správnych kvetov v obmedzenom priestore výzvou pre nejedného záhradkára. Vytvorenie jedinečnej a kreatívnej okrasnej záhradky si preto bude vyžadovať inovatívne využitie každého centimetra priestoru, ktorý máte k dispozícii.

Základné pravidlo – kreativita

Bez ohľadu na tvar plánovanej záhrady, je potrebné si jej celkový vzhľad vopred naplánovať. Medzi základné pravidlá platí, že veľké kvety sú umiestnené v strede alebo v zadnej časti záhradky. Vzniká tak efekt gradácie spredu smerom do stredu alebo dozadu, čím vytvoríte dojem hĺbky a získate tak dostatočný priestor pre malé rastlinky. Inovatívny vzhľad dodá malému priestoru voľne stojaca „hojdačka“ na zavesenie dodatočných kvetináčov.

Ohraničenie

Oddelenie od trávnika je nevyhnutné aj v prípade malej okrasnej záhradky. Nemusíte hneď stavať tehlový múr, postačí jedna či dve vrstvy kameňov rôznych veľkostí. Súčasne tu vznikne priestor na pestovanie skaliek a ťahavých rastlín. V súčasnosti preferovanou metódou je tiež vysypanie štrkom, ktoré čiastočne zabráni nadmernému rastu buriny.

Ako na to?

Obmedzený priestor, na ktorom budú rásť rôzne druhy okrasných rastlín, si vyžaduje dôslednú prípravu pôdy. Tá by mala vyhovovať všetkým „obyvateľom“ Vašej záhradky. Obklopená plotom, dlažbou alebo múrmi domu nie je záhradka schopná čerpať vlhkosť a živiny z pôdy, preto jej zabezpečte pravidelný prísun vody a živín v podobe hnojív či zeminy obohatenej o humus.

V prípade, že nedisponujete dostatočným množstvom skúseností a voľného času, zamerajte sa na nenáročné rastliny, ktoré rastú pomalšie, nevyžadujú si pravidelnú starostlivosť a sú dobre odolné voči škodcom a chorobám. Do Vašej záhradky sa budú určite hodiť krásne kvitnúce a zároveň nenáročné cibuľoviny, či pomaly rastúce a vždy zelené ihličnany. Zamerajte sa na kompaktne rastúce trvalky. Vaše zmysly poteší aj záhon byliniek, ktoré krásne kvitnú (levanduľa, oregano, tymián…) a zároveň poslúžia aj vo Vašej kuchyni.