Obrazy do bytu

Predtým, ako sa rozhodnete pre kúpu obrazu väčšej či menšej hodnoty, je potrebné si zodpovedať niekoľko otázok. Má mať obraz hlbší význam, vyjadrovať moju osobnosť, alebo len navodiť určitú atmosféru? Alebo má len zaplniť prázdne miesto na stene či zakryť neestetickú puklinu v omietke? Po zhodnotení rozpočtu sa možnosti výberu ideálneho obrazu do Vášho bytu výrazne zúžia a môžete začať s hľadaním.

Štýl obrazu

Obraz je prostriedkom, ktorým vyjadrujeme svoju osobnosť. Ak máte radi romantiku, zvoľte reprodukciu v impresionistickom štýle, znázorňujúcu krajinu či portrét. Kreatívni ľudia si vyberajú abstraktné umenie, avantgardu či známe surreálne kúsky. Milovníci fotografovania možno ocenia pôsobivý akt. Myslite ale na to, že umenie vnímame inštinktívne, preto pri výbere obrazu počúvajte svoj vnútorný hlas.

 

Výber farby

Aké farby dominujú v miestnosti, kam obraz umiestnite? Skúste ho zladiť s farbou závesov či sedacej súpravy a vytvoriť tým určité farebné prepojenie. Vyhnite sa farebným kombináciám, ktoré nejdú dokopy – červenej a fialovej, purpurovej a hnedej, tmavomodrej a čiernej. Ostaňte v jednom farebnom tóne a meňte len jeho odtiene, prípadne zaexperimentujte s kontrastným farbami. Ak máte napríklad zelenú pohovku, vyberte si obraz, v ktorom dominuje červená farba.

 

Veľkosť obrazu

Výber optimálnej veľkosti obrazu môže byť tvrdým orieškom. Príliš veľký obraz na úzkej stene doslova udusí priestor, príliš malý obraz môže ostať bez povšimnutia. Primeraný priestor ponechaný okolo obrazu Vám umožní vychutnať si estetickú hodnotu diela. Veľkosť obrazu by mala byť takisto prispôsobená vzdialenosti, z akej sa naň budete najčastejšie pozerať.

 

Obraz potrebuje rám

Výber rámu musí sedieť so zariadením interiéru, stenou a samotným obrazom súčasne. Spravidla veľké obrazy sú umiestnené do nenápadných rámov, menšie môžu byť od výraznejšieho rámu naviac oddelené paspartou. Elegantné plastové rámy sú vhodné pre abstraktné grafiky a fotografie, naopak zaujímavé drevené či starožitné rámy dokonale sadnú k reprodukciám z príslušného obdobia. V prípade, že Vašu stenu bude zdobiť séria obrazov, zvoľte pre ne rovnaký dizajn rámov.