Obklady do kúpeľne

Výber obkladov do kúpeľne zďaleka nie je len otázkou vkusu. Pevnosť, odolnosť a jednoduchá údržba sú dôležitými požiadavkami najmä tam, kde dochádza k častému kontaktu s vodou a čistiacimi prostriedkami. Ako si teda vybrať ?

Materiály verzus ceny obkladov

Keramické obklady – sú asi najobľúbenejším materiálom či už vďaka rozmanitosti farieb a rozmerov, alebo širokému cenovému spektru. Tie najlacnejšie nájdete už od 8 EUR/m2, pričom dizajnérske kúsky Vás môžu vyjsť skutočne draho – až 50 EUR za kus.

Kameň – mramor, žula či granit patria jednoznačne do kategórie finančne náročnejších. Ich nepravidelnosti a pukliny im dodávajú jedinečný pôvab a v spojení so šikovnými rukami umožňujú vytvoriť v kúpeľni malé umelecké diela. Tieto luxusné materiály si ale vyžadujú viac pozornosti pri bežnej údržbe a sú náchylné na škvrny po čistiacich či kozmetických prípravkoch.

 

PVC obklad – je vzhľadom na rozmanitosť prevedení a cenovú dostupnosť skutočne obľúbenou voľbou. Pre fanúšikov rustikálneho štýlu a prírodných materiálov je tu imitácia tehly či kameňa, ktorá Vás bude stáť asi toľko čo keramický obklad, no podstatne menej ako skutočný kameň.

Ideálne rozmery

V posledných rokoch sa segment keramických obkladov rozšíril natoľko, že v ponuke nájdeme okrem klasického formátu 15x15cm množstvo netradičných rozmerov a tvarov, od malých obkladov 5×5 cm až po veľkoformátové dlaždice s rozmermi 60x60cm. Mimoriadne obľúbeným je obdĺžnikový formát 22,5×45 alebo 30×60 cm, ktorý pôsobí veľmi elegantne a je vhodný tak na steny ako aj na podlahu.

Zaujímavý vzhľad kúpeľne dosiahnete použitím dlaždíc rovnakej série, ale v rôznych formátoch (napr. štvorec na podlahu a obdĺžnik na steny), prípadne aj v rôznych farebných odtieňoch.

Obklady a Súčasné trendy

Ak túžite po modernej kúpeľni, stavte na minimalizmus v podobe elegantných obkladov alebo sa pohrajte s kombináciou lesklých a matných efektov. Trendové sú farby ako slonovinová, šedá a béžová. Popri tradičných prevedeniach sa na trhy dostávajú taktiež obklady imitujúce drevo, kožu, kameň či dokonca textil. Veľmi obľúbené sú mozaiky, ktorých výhodou je možnosť umiestnenia na nerovný povrch. V kombinácii s veľkoformátovými dlaždicami sú tak zaujímavým spestrením každej kúpeľne.