Nové trendy v bývaní – byt v jednej izbe

Ak ste sa v poslednej dobe dostali k najnovším projektom rodinný domov, tak ste si určite všimli jeden zaujímavý trend.  Je ním spájanie všetkých izieb do jedného veľkého otvoreného priestoru. Čo vy na to? Myslíte, že sa tento trend uchytí?

 

Výhody a nevýhody

Každé dispozičné riešenie má svoje charakteristiky a je len na vás, či tieto vlastnosti vyhodnotíte ako výhody alebo nevýhody. Pre niekoho môže byť opticky obrovský priestor výhodou, niekto zase možno potrebuje miesto, kam sa schová pred svetom.  Mladým ľudom možno vyhovuje neustály kontakt so všetkými členmi domácnosti 24 hodín denne, rodiny s malými deťmi na to môžu mať opačný názor. Dobre si preto zvážte, aké sú vaše priority a pozerajte aj do budúcnosti.

 

Členenie na zóny

Aby sa dal takto zjednotený priestor efektívne využívať, musíme si ho rozdeliť na jednotlivé zóny, ktoré budú odpovedať klasickému členeniu domácnosti. Základné zóny sú tri: varenie, relax, spánok. Tieto môžete doplniť o zóny podľa vlastných potrieb,  napríklad o pracovnú alebo športovú zónu.

Jednotlivé zóny by mali byť štýlovo konzistentné a mali by byť v harmónii s ostatnými zónami. Je preto veľmi dôležité vybrať vhodný nábytok, farebné kombinácie a jednotný štýl. Neznamená to ale, že by mali byť všetky zóny farebne rovnaké.

 

Tipy z prace

Všeobecné rady nie sú nikdy také prínosné, ako konkrétne tipy. Preto vám naša redakcia  pripravila krátky zoznam, ktorý by vás mohol inšpirovať.

  1. Aj keď nie sú zóny delené priečkami, aspoň čiastočné optické delenie je dôležité. Obývaciu časť môžete od časti na spanie oddeliť napríklad pomocou nízkej obojstrannej knižnice alebo iného praktického nábytku.
  2. Absencia stien nedovoľuje použiť závesný nábytok, akým sú napríklad poličky.  Našťastie na všetky takéto obmedzenia existuje alternatíva. Pre prípad poličiek sú to policové regály. Stačí si len prelistovať ponuky predajcov nábytku a určite vás niečo napadne.
  3. Podlahové kúrenie je pre veľký otvorený priestor veľmi vhodným riešením. Doplniť ho môžete aj o moderné infraohrievače, ktoré nevyžarujú teplo ale zohrievajú priestor, na ktorý sú nasmerované.
  4. Ovládanie všetkého osvetlenia by malo byť dostupné z každej zóny. Určite oceníte ovládanie svetla pomocou diaľkového ovládača.
  5. Aj v opticky veľkom priestore treba šetriť s miestom. Použite nábytok, ktorý efektívne hospodári s priestorom. Príkladom sú poschodové postele alebo sedacie súpravy s odkladacím priestorom.

 

To bolo len zopár tipov, ktoré by mali viesť k hlbšiemu a komplexnejšiemu zamysleniu. Pri otvorenom priestore je plánovanie oveľa náročnejšie ako pri zariaďovaní bežnej domácnosti. Treba rátať s faktormi, ktoré sú pre túto oblasť špecifické. Aj napriek tomu sa niektoré nedokonalosti plánovania objavia až v priebehu užívania bytu.

Ak ste ale fanúšikom otvorených priestorov, nenechajte sa odradiť a choďte za svojim snom.