Nízkoenergetické byty a ich výhody

Najväčšiu časť spotrebného koša domácností tvoria náklady spojené s bývaním. Stovky eur mesačne vynakladáme za účty za plyn, teplú vodu či elektrinu. Tieto výdavky dokážeme značne znížiť, avšak na to je potrebné myslieť už pred výstavbou domu či kúpou bytu. Nízkoenergetické bývanie prináša množstvo výhod, vďaka ktorým sa zefektívni využívanie energií v dome a taktiež ušetrí časť financií v našich peňaženkách.

Výhodné technické vlastnosti

Nízkoenergetické domy či bytové komplexy sú stavané z drevených materiálov, ktoré majú výborné izolačné vlastnosti. Vďaka nim energia neprestupuje z obydlia do vonkajšieho prostredia, čím je v ňom udržiavané teplo. V byte je tak príjemná atmosféra, ktorá je naplnená vždy čerstvým vzduchom z núteného vetrania. Nízkoenergetické byty sú vykurované zväčša elektrickou energiu. Jej využiteľnosť je takmer 100 %, preto je považovaná za jedno z najekologickejších palív. V prípade, ak zdroj energie na čas vypadne, nízkoenegetické domy vďaka ich šetriacemu prevedeniu tento výpadok príliš nepocítia. Konštrukcia, ktorá je z niekoľkých navrstvených materiálov pôsobí aj ako účinná izolácia proti hluku, teda zabezpečí okolím nerušené bývanie. Materiály ako drevotrieska či sadrokartón sú výbornými regulátormi vlhkosti. Preto ak je vlhkosť v priestoroch domu alebo bytu zvýšená, tieto materiály ju pohltia. Naopak, ak je vzduch príliš suchý, zadržanú vlhkosť ľahko uvoľnia.

 

Rýchla výstavba

Výstavba nízkoenergetických domov a bytoviek prebieha veľmi rýchlo. Väčšina konštrukčných materiálov je dodávaná v podobe platní, v ktorých sú už vyrezané otvory na dvere či okná. Tieto sa primontujú na nosnú konštrukciu, čo pri poctivej práci trvá len pár dní. Ostatné práce na dome sa dajú zvládnuť už do 12 týždňov, po ktorých je dom pripravený na nasťahovanie. Výstavbu je možné realizovať aj v zimných mesiacoch.

Investícia na dlhú dobu

Životnosť nízkoenergetických domov nedokážeme určiť na základe skúseností, keďže tento typ domov je veľmi mladý. Z minulosti sa však dodnes zachovalo množstvo drevených domov, ktoré sú ešte aj dnes v dobrom stave. Preto predpokladáme, že nízkoenergetické domy sú dobrou voľbou nielen kvôli šetreniu energie, ale aj dlhodobej životnosti.