Nikdy nestarnúca koža

Nestarnúcim materiálom na výrobu nábytku je okrem dreva bezpochybne aj koža. Kožený nábytok bol v móde pred pätnástimi rokmi a svoju módnosť zachoval aj dodnes. Nábytok vyrobený z kože, najmä však sedacie súpravy, sa vyznačuje dlhoročnou trvácnosťou. Aj keď je cena tohto nábytku v porovnaní s iným vyššia, kožený nábytok je investíciou, ktorá sa naozaj oplatí.

Každá koža nie je koža

Kožený nábytok je vyrábaný najmä z hovädzej kože, ktorá sa spracováva viacerými spôsobmi. Surová koža sa delí na dve časti, z ktorých vrchná je tá kvalitnejšia. Kvalitná koža sa vyznačuje viacerými farebnými tónmi a prítomnosťou rýh na jej povrchu. Spodná vrstva je jemnejšia a mäkšia, no vydrží oveľa menej. Kože sa ďalej upravuje, čoho výsledkom sú rôzne farebné prevedenia koženého nábytku či rôzne úpravy jeho povrchu. Koža sa morí a filtruje, čím získava novú farbu a lesk.

Brúsená koža sa nedá nijak chemicky upraviť, teda jej povrch sa začne po čase lúpiť. Pri kupovaní koženého nábytku si dávajte pozor na rôzne imitácie. Pamätajte si, že koženka či ekokoža kožou ani zďaleka nie sú. Napriek vysokej cene nábytku vyrobeného z týchto materiálov nečakajte, že vydrží tak dlho ako pravý kožený nábytok.

Ľahká údržba

Výhodou koženého nábytku, najmä toho klasického, je to, že koža nevsakuje vodu pri prípadnom rozliatí napr. na sedaciu súpravu. Koža sa aj veľmi jednoducho udržiava čistá. Stačí jemne navlhčená handrička či saponátová voda a všetky nečistoty veľmi ľahko zotriete.

Súčasný hit – kožené postele

Dnes sa koža nepoužíva výlučne na sedacie súpravy tak, ako to bolo v minulosti. Nábytkári poťahujú kožou aj stoličky, malé komody či stolíky. Najnovším hitom z kože sú však postele. Kožené postele sú označované ako tzv. kráľovská trieda, teda poskytuje najviac luxusu. Tieto postele sú čalúnené klasickou alebo brúsenou kožou. V priestore pôsobia veľmi majestátne a spálni dodávajú nádych honosnosti.